Vlada je danes z mesta državnega sekretarja v kabinetu premierke Alenke Bratušek tudi formalno razrešila Gašparja Gašparja Mišiča. Kot je Bratuškova ponovila na novinarski konferenci po seji vlade, je po njenem mnenju "popolnoma neprimerno, da kateri koli funkcionar kandidira za mesto v gospodarski družbi". Če to želi, mora prej odstopiti, meni.
To po njenih besedah ne velja samo za Gašparja Mišiča, ampak za vse funkcionarje te vlade. "To sem jasno povedala tudi Gašparju Mišiču, s katerim sem večkrat - tudi pred tem tednom - opravila razgovor in mu to zelo jasno povedala. Njegova odločitev je bila, kakršna je bila. Vsak človek se odloča sam in če ne vidi izziva v politiki in ga vidi v gospodarstvu, se je za to pot odločil sam," je med drugim dejala premierka.
Kako bodo odločili nadzorniki Luke Koper, pa, kot poudarja, nikakor ni v njeni pristojnosti, ne kot premierke ne kakor koli drugače. "Do danes nisem poklicala niti enega samega nadzornika, kako naj v določeni stvari glasuje in tudi zdaj tega ne bom naredila," je zatrdila in dodala, da so nadzorniki samostojni in upa "da se zavedajo, da tudi odškodninsko odgovorni za svoje odločitve".
Ni dovolila, da bi kdo vplival na njene odločitve
Tudi ko je bila sama nadzornica, ni dovolila, da bi kdo vplival na njene odločitve, je dejala. "Dejstvo je, da se slabo kadrovanje ni začelo z vlado Alenke Bratušek, moja želja pa je, da se bo s to vlado končalo. Osebno bom naredila vse, da bo temu res tako. Želela sem, da Sod, ki nosi ključno odgovornost za kadrovanje, neodvisno in strokovno suvereno pelje te postopke. Očitno pa, kot kaže ne samo zadnji dogodek, pri tem nismo bili najbolj uspešni," je povedala.
Tisti, ki najbolj kritizirajo njeno delo, tudi iz koalicije, so bili do zdaj pri kadrovanju najbolj uspešni, je dodala.
Dejala je, da je v zadnjih dneh veliko razmišljala o tem, kaj lahko naredijo. Zaradi slabe izkušnje z zadnjih mesecev s kadrovanjem v okviru Soda pa se Bratuškovi postavlja vprašanje, če je slovenski državni holding (SDH) in zakon o SDH prava rešitev, ker bo konec koncev tudi tam politika imenovala nadzornike.
Odločanje o nadzornikih naj se vrne vladi
Osebno vidi tri možne rešitve, s katerimi bi se rešili političnega kadrovanja ali jasno povedali kdo kadruje: popolna privatizacija, ki je sama sicer ne zagovarja; da se odločanje o nadzornikih vrne vladi; ali pa da z razpisom poišče upravljavca za državno premoženje. Sama meni, da bi bila najboljša rešitev zadnja, in napoveduje, da bodo glede možnih rešitev znotraj koalicije kmalu opravili tudi pogovor.