Obalo je pretresel nov primer malomarnega zdravstva. Zgodba, ki prihaja iz Izole, je naravnost zastrašujoča in odpira več kot le kakšno vprašanje glede našega javnega zdravstva. To je že druga zgodba v mesecu dni, saj smo pred časom poročali, da dežurni zdravnik Centralne urgentne službe ni želel poslati rešilnega vozila po italijansko turistko, ki se je slabo počutila, mož pa jo je nato odpeljal v Trst.
Bolnika infarkt, zdravnik ni poslal rešilca!
Kronika
Vse se je zgodilo minuli četrtek, ko se je Izolan (identitete policija ni razkrila) sredi dopoldneva zgrudil kar za volanom svojega vozila, v katerem je bila tudi njegova hči. Ta je poklicala na 112, od koder so jo prevezali na Prehospitalno enoto (PHE). Tam pa je prejela odgovor, da naj očeta premakne na sovoznikov sedež in ga sama pripelje v bolnišnico.
Ravno v tem trenutku sta bila v bližini v službenem vozilu policista, vodnika psov, ki sta opazila nastajajočo kolono in ustavljeno vozilo, kjer je moški ležal na volanu svojega avtomobila. Potem ko sta govorila s hčerjo nesrečnika, sta ji pomagala očeta premestiti na sovoznikov sedež in ji dejala, naj pelje za njim do bolnišnice, kot je bilo naročeno iz PHE. Kmalu sta ugotovila, da za njimi ni omenjenega avtomobila in se zato vrnila nazaj. Ženska je bila v prevelikem šoku za vožnjo. Zato se je v vozilo usedel eden od policistov in moškega peljal v bolnišnico. To je zgodba, ki so nam jo zaupali na PU Koper.
Kasneje je bilo ugotovljeno, da ga je zadel infarkt, sedaj je moški na opazovanju v izolski bolnišnici. Glede na resnost situacije se poraja vprašanje, kako je zdravnik ocenil, da ni potrebno poslati rešilca in rekel hčeri, naj ga sama premesti na sopotnikov sedež in ga pripelje v bolnišnico. Klinični psiholog Robert Trunkl je za Regional pojasnil, da je bila omenjena ženska zagotovo v šoku, se pravi nezmožna za vožnjo, kar bi moral zdravnik prepoznati. "To je velika neumnost zdravstvenega delavca, saj je bila ženska zagotovo v velikem šoku. Takrat čustva zalijejo razum, racionalno razmišljanje pa je izklopljeno." Žensko bi tako morali vprašati, ali se počuti sposobno voziti oziroma že po telefonu oceniti, v kakšnem stanju je. Njena morebitna vožnja v takšnem stanju bi bila namreč nevarna zanjo, za bolnika, pa tudi za ostale udeležence v prometu. "Ljudje sicer na takšne dogodke reagiramo različno, nekateri celo hladnokrvno, a to morajo zdravstveni delavci prepoznati. Jasno je, da ta ženska ni mogla voziti, zato bi morali poslati reševalno vozilo," je še pojasnil Trunkl.
S povsem drugo zgodbo kot policisti pa so nam postregli v ZD Koper, pod okrilje katerega spada PHE. Direktor Matevž Ravnikar je dejal, da so sicer prejeli klic iz Izole, vendar naj bi klicala žena in ne hči bolnika, ki naj ne bi bil nezavesten, ampak pri zavesti. Zato naj bi ženi zgolj podali napotke, kako naj ravna.
Zgodbi se tako precej razlikujeta, pri tem pa se poraja vprašanje, kje je resnica oziroma kaj se je v resnici zgodilo. Ustvarja se tudi zelo veliko dvomov o delovanju našega javnega zdravstva, predvsem urgentnih služb, saj smo nedavno pisali o tem, da dežurni zdravnik ni želel poslati rešilnega vozila po italijansko turistko, ki se je slabo počutila v enem od ankaranskih hotelov.
Več iz rubrike Kronika:
Iz reševalnega vozila ukradli opremo
Gasilci in reševalci pa imajo tako službo, da se vsak dan znajdejo v različnih situacijah in "morejo" biti navajeni na take reči.
babe - pupe,
kuj-takoj,
bolnc - bolnici,
fotru-očetu,
žou (ma kaj lahko...) - žal,
prpeljat - pripeljat,
delavc - delavEc
čist podn - ...kaj češ met tle?
domača naloga: http://www.slovar-izola.com/