Letošnji februar, ki je bil v primerjavi s prejšnjimi leti nadpovprečno topel, še ni prinesel nobenih temperaturnih rekordov, kar se sicer do konca meseca še lahko spremeni. V četrtek bomo namreč pod vplivom še toplejšega zraka. Najvišjo temperaturo so danes izmerili v Metliki, in sicer 21,3 stopinje Celzija, v
BO V ČETRTEK PADEL REKORD? V primerjavi z lani bo razlika kar za 50 stopinj!
Slovenija
Rekordno najvišjo februarsko temperaturo so uradno izmerili 18. februarja 1950, ko se je v Ajdovščini ogrelo do 24 stopinj Celzija, isto temperaturo pa so nekaj desetletij pozneje zabeležili še v Vedrijanu v Goriških brdih. "Večina ostalih nižinskih postaj pri nas ima februarske rekorde med 20 in 22 stopinjami Celzija," je povedal Valter Grizančič z vremenskega portala Ciklon. Sreda in četrtek bosta lahko ponekod prinesla do okoli 22 stopinj Celzija, medtem ko naj bi bilo na Obali 'manj toplo', do 18 stopinj Celzija naj bi se ogrelo.
Bo padel februarski rekord?
Ta četrtek bi bila lahko razlika med najnižjo temperaturo pred natanko enim letom in najvišjo kar okoli 50 stopinj Celzija, napoveduje Grizančič. Kot pojasnjuje, so lani v Novi vasi 28. februarja zjutraj izmerili –27 stopinj Celzija, na letališču Portorož –5 stopinj Celzija, v mrazišču Mrzla Komna pa je termometer padel krepko pod ničlo, in sicer na –38 stopinj Celzija.
Zmerna ohladitev v začetku marca
Zmerno ohladitev je mogoče pričakovati v začetku marca. Temperatura se bo namreč v prvem tednu naslednjega meseca nekoliko spustila, vendar meteorologi prodora kakšnih večjih mrzlih zračnih mas ne pričakujejo. "Začetek marca bo verjetno precej skladen z dolgoletnim povprečjem," pa pravi meteorolog Brane Gregorčič.
Na vprašanje, ali lahko marca pričakujemo še kakšne večje ohladitve, odgovarja, da so te sicer vedno možne tudi v spomladanskih mesecih, vendar ponavadi niso dolgotrajne. "Tudi če v marcu temperatura pade pod ničlo, večjih posledic za vegetacijo verjetno ne bo. Bi pa več težav prinesle večje ohladitve v aprilu, kar pa je trenutno še nemogoče napovedati," je dejal.
Zaradi deževnega začetka februarja na mesečni ravni ne bo primanjkljaja padavin, smo pa trenutno v sušnem obdobju. "Po 10. februarju omembe vrednih padavin namreč ni bilo," je še pojasnil.
Konec tedna bosta zaradi močnega vetra sicer po vsej državi veljali oranžna ali rumena stopnja ogroženosti. Zaradi sušnega obdobja pa je povsod po Sloveniji velika požarna ogroženost v naravnem okolju, ki je velja od ponedeljka naprej, opozarja Agencija RS za okolje.