Vlada bo danes popoldne na Brdu pri Kranju razpravljala o ukrepih, s katerimi bi zamejili širjenje covida-19. Minister za zdravje Janez Poklukar je v četrtek dejal, da je zdravstvo na robu zmogljivosti ter da brez odpovedovanja in zamejevanja družbenega življenja v naslednjih dneh ne bo šlo.
BO DANES ZNOVA RAZGLAŠENA EPIDEMIJA? Ti ukrepi naj bi bili "na mizi"
Slovenija
Kot je v četrtek pojasnila Maja Bratuša, ki vodi vladne novinarske konference glede covida, bo vlada na podlagi predhodno opravljene razprave s člani svetovalne skupine za omejevanje širjenja covida-19 in že opravljene razprave popoldne nadaljevala pogovore o tem, kako naprej, saj odločitve, ki bodo sprejete, zahtevajo tehten premislek.
Po informacijah N1 je imela vlada na četrtkovi seji pripravljen tudi sklep o vnovični, že tretji, 30-dnevni razglasitvi epidemije, a je vlada to zanikala. Ob tem velja izpostaviti, da za zaprtje države razglasitev epidemije ni nujna. Ali se bo vlada dejansko odločila za zaprtje ali zgolj zaostrovanje obstoječih ukrepov, še ni znano.
Po poročanju Televizije Slovenija imajo ministri domačo nalogo - do popoldanske seje morajo pripraviti "smiselne in predvsem življenjske ukrepe". Vsebina predlogov ni znana. Sta pa ministra Aleš Hojs in Zdravko Počivalšek v sinočnji oddaji Tarča razkrila nekaj podrobnosti.
Notranji minister Hojs je po pisanju portala MMC napovedal, da bodo našli rešitev, "ki bo sorazmerna". To pomeni "primerno" zapiranje dela gospodarstva ali pa vseh tistih dejavnosti, ki niso nujne. Po njegovih besedah bo razprava tekla o tem, ali naj se skrajša delovni čas v nekaterih storitvenih dejavnostih, ali naj se uvede bolj striktno omejevanje zbiranj in ali naj se znova uvede šolanje na daljavo - v primeru, če se bo situacija v bolnišnicah še zaostrovala.
Gospodarski minister Počivalšek je medtem povedal, da je treba pred zapiranjem gospodarstva narediti druge stvari: dejansko uveljaviti veljavne odloke, preučiti različico PC-ja in zagotoviti, da bo sprejeto tudi izvajano.
Po poročanju nekaterih medijev je sicer minister za zdravje Janez Poklukar na četrtkovo sejo vlade prišel z dvema možnostma - popolno zaprtje države ali njegov odstop. Poklukar namreč po nekaterih neuradnih informacijah STA zagovarja razglasitev epidemije in popolno zaprtje države. Z odstopom v primeru zaprtja države naj bi grozil tudi Počivalšek, a je slednji to v Tarči zanikal.
Ni pa popolno jasno, ali je svetovalna skupina za covid-19 takšne ukrepe podprla ali ne. V torek so mediji namreč poročali, da je svetovalna skupina v ponedeljek sklenila, da predlaga desetdnevno popolno zaprtje države. Če pa se vlada za to ne bi odločila, pa predlagajo druge omejitvene ukrepe. A je vodja svetovalne skupine Mateja Logar zvečer zanikala, da so predlagali popolno zaprtje države ter potrdila, da je v osnutku zapisnika resda pisalo, da se predlaga popolno zaprtje države, a da je pri tem šlo za vsebinsko napako v zapisniku, ki še ni bil potrjen. Dan za tem pa je Logarjeva za POP TV dejala, da v zapisniku ni bilo napake ter potrdila, da so v svetovalni skupini res govorili o zaprtju države, ki bi bilo smiselno, če bi se izvajalo v celoti in ne deloma.
Komentiraj
Zakaj niso povedali jasno in glasno, da tudi cepljeni zbolevajo in prenašajo virus, zakaj testiranje ni obvezno za cepljene? V firmah se morajo na dva dni testirati vsi, razen cepljenih in prebolelih!!! To je vse skupaj ena velika farsa, v kateri sodelujejo vsi oblastniki, po navodilih..
V vseh dražavah enaka navodila! Sedaj je tudi na vrsti naslednji cilj in to je cepljenje otrok! Italijani so že začeli najedat. Predvajajo govor unega pokvarjenca od eme in who. To dragi moji smrdi do neba!
Ce bi bli napadeni od kaksne sosednje drzave,mi bi se poklali najprej sami med sabo