Verjamem in pričakujem, da se bo prekinitev ognja v Gazi v skladu z napovedmi začela v nedeljo, je danes v svojem poslovilnem nagovoru dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki se bo v ponedeljek poslovil od položaja. Ob tem je izrazil obžalovanje nad dejstvom, da njegovi ekipi ni uspelo doseči konca konflikta v Sudanu.
BLINKEN OZNAČEN ZA VOJNEGA ZLOČINCA: Novinarja so iz dvorane odvlekli varnostniki (VIDEO)
Svet
Blinken je v svojem poslovilnem nagovoru uvodoma spregovoril o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjavi ujetnikov, o kateri so se v sredo zvečer dogovorili pogajalci v Katarju, poročata francoska tiskovna agencija AFP in britanski BBC. Odhajajoči državni sekretar ZDA se je zavzel za uveljavitev sporazuma, kar naj bi se zgodilo v nedeljo. Pred tem ga mora sicer potrditi še izraelska vlada, ki bi lahko kljub nekaterim današnjim pomislekom in zapletom po poročanju tamkajšnjih medijev kmalu dosegla dogovor o tem.
Blinknov poslovilni govor sta ob začetku prekinila dva novinarja, ki sta bila prisotna v dvorani. Eden mu je očital, da bo kot dediščino za seboj pustil genocid, drugi pa ga je označil za vojnega zločinca. Oba so iz dvorane odvlekli varnostniki, državni sekretar ZDA pa je nato nadaljeval s svojim nagovorom. V njem je med drugim priznal vpliv ekipe novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa na pogajanja o sporazumu za prekinitev ognja, zavrnil pa je trditve o tem, da je bil dogovor sklenjen le zaradi Trumpovega pritiska na Izrael.
Footage of security removing Reporter Sam Husseini@samhusseini from briefing room during Antony Blinken press conference. pic.twitter.com/EpkyzYi0HJ
— Carmine Sabia (@CarmineSabia) January 16, 2025
So here we have reporter Sam Husseini being arrested during a press briefing with Antony Blinken, simply for daring to ask, "Why aren’t you at The Hague?"
— Richard (@ricwe123) January 16, 2025
"Defending the International rules based order"
???????????????? pic.twitter.com/XWelj1soKK
Blinken se je med drugim dotaknil še Trumpovih nedavnih izjav o tem, da bi ZDA lahko zasedle Panamski prekop. "V povezavi z upravljanjem Panamskega prekopa imamo podpisano pogodbo in dolgoletno ustaljeno politiko, ki se ne bo spremenila. Menim, da nima smisla zapravljati veliko časa za pogovore o tem," je dejal.
Blinken je v današnjem nagovoru izrazil tudi obžalovanje nad dejstvom, da njegovi ekipi ni uspelo doseči konca vojne v Sudanu, ki se je začela aprila 2023. "Z diplomacijo smo dosegli nekaj izboljšav pri zagotavljanju humanitarne pomoči, vendar pa se konflikt ni končal, prav tako tudi ne zlorabe in trpljenje," je dejal. "Na tem bomo delali še naslednje tri dni in upam, da se bo tega lotila tudi naslednja vlada," je dodal državni sekretar ZDA, ki se bo v ponedeljek skupaj s preostalimi člani vlade odhajajočega predsednika Bidna poslovil od položaja.
Trump je kot kandidata za njegovega naslednika predlagal floridskega senatorja Marca Rubia, ki po zaslišanju v senatu v sredo ne pričakuje težav s potrditvijo.