BEOVIĆEVA: "Necepljeni in tisti, ki okužbe še niso preboleli, imajo tudi z omikronom lahko težji potek bolezni"

Slovenija

Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. Ob tem je opozorila, da je lahko potek bolezni v primeru različice omikron pri necepljenih in tistih, ki covida-19 še niso preboleli, tudi težek.

V bolnišnice še vedno prihajajo okuženi s koronavirusno različico delta, posamezni bolniki pa so okuženi tudi z različico omikron, tudi med hospitalizirani na covidnih intenzivnih oddelkih, je pojasnila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije in infektologinja Bojana Beović.

Poudarila je, da covid-19 pri okužbi z različico omikron večina ljudi, še posebej prebolevniki in cepljeni, preboleva "kot prehlad". Tisti, ki bolezni še niso preboleli in so necepljeni, pa lahko zbolijo s težkim potekom, še posebej če spadajo v katero izmed rizičnih skupin. Slednjim še posebej priporoča, da se odločijo za cepljenje proti covidu-19.

Opomnila je, da ima po statistikah iz tujih držav tretjina oseb simptome bolezni še tri mesece po prebolelem covidu-19. "Razvoj dolgega covida ni povsem skladen s tem, kako huda je bila okužba. Nekateri bolezen prebolijo blago, pa imajo nato še dlje časa resne težave," je opozorila. Kakšne dolgotrajne zaplete po preboleli bolezni bi lahko povzročala različica omikron pa je po njenih besedah še prezgodaj napovedati.

Ob tem je spomnila, da bo v kratkem minilo pol leta, ko so se nekateri posamezniki iz rizičnih skupin cepili s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19, zato so ti posamezniki slabše odporni proti različici omikron. Proti omikronu so obstoječa cepiva že sicer nekoliko manj učinkovita.

Beovićeva se je dotaknila tudi učinkovitosti zaščite pred okužbo pri maskah tipa FFP2, ki bodo od srede obvezne za zaposlene v šolstvu, sociali in zdravstvu po morebitnih tveganih stikih z osebami, okuženimi s koronavirusom.

"Te maske so seveda bolj učinkovite od kirurških mask, kirurške pa od tekstilnih. Je pa do neke mere odvisno tudi od tega, kako oseba uporablja masko oz. kako se ji prilega, kako tesni," je poudarila. Spomnila je, da je treba zaščitne maske ustrezno menjavati, saj se njihova sposobnost zaščite skozi čas zmanjša.

Izpostavila je tudi pomen karanten ob tveganih stikih in samoizolacij po okužbi s koronavirusom. V obeh primerih posameznik za dosego namena karantene oz. samoizolacije ne sme imeti stika z nikomer. Pri izjemno nalezljivi različici omikron lahko že nekajminutni obisk trgovine vodi v širjenje koronavirusa, je opozorila.

Cepivo Novavax naj bi povečalo zanimanje za cepljenje

Ljudem je svetovala, naj s cepljenem s poživitvenimi odmerki cepiva proti covidu-19 ne čakajo zaradi napovedi o prilagajanju cepiv različici omikron. Peti val epidemije namreč že poteka, obstoječa cepiva pa kljub slabši učinkovitosti ščitijo proti težjemu poteku covida-19.

Dejala je, da bi lahko cepivo Novavax, ki naj bi bilo v Sloveniji dostopno do konca meseca, vodilo v povečanje zanimanja za cepljenje, saj je zasnovano na tehnologiji, ki je v uporabi že dlje časa. Ali bo cepivo možno uporabljati v kombinaciji s trenutno dostopnimi vrstami cepiv, še ni znano.

Potrdila je, da zdravniška zbornica preiskuje, kaj se je zgodilo v primeru domnevnega cepljenja 250 otrok z vektorskimi cepivi, ki za uporabo pri otrocih nimajo dovoljenja. Postopek je zbornici predal zdravstveni inšpektorat, ki je v 20 primerih ugotovil, da je šlo za administrativne napake, ki so jih v času nadzora že odpravili.

V posameznih primerih pa je po informacijah Beovićeve prišlo do napake pri preverjanju starosti. Na cepljenje je tako denimo prišla mlada oseba, stara skoraj 18 let, ki je po videzu dajala vtis polnoletnosti in je bila cepljenja še preden so na cepilnem mestu ugotovili, koliko je oseba stara.

V postopkih bodo po njenih besedah iskali izboljšave. Če pa bodo odkrili, da je prišlo do nedopustnih situacij, bodo zdravnike, ki so izvedli cepljenje otrok, obravnavali v skladu z določenimi postopki.

Dotaknila se je tudi predloga programa cepljenja za leto 2022, po katerem bi specialisti medicine dela ob dogovoru z delodajalci in delavci v oceno tveganja za posamezna delovna mesta lahko uvrstili cepljenje proti covidu-19. Posamezen specialist medicine dela, prometa in športa bo po besedah ministra za zdravje Janeza Poklukarja iz prejšnjega četrtka na pobudo delodajalca presodil, če je pobuda ustrezna, in jo nato sprejel ali zavrnil.

Kot je dejala Beovićeva, gre v tem primeru res za presojo posameznega zdravnika. "Prav gotovo pa bo medicina dela kot stroka sprejela neka osnovna priporočila (...), kako se take stvari izvajajo, podobno kot to naredimo pravzaprav pri vseh stvareh, ki jih počnemo, tudi pri zdravilih," je pojasnila. Ob tem je poudarila, da v medicini stvari niso absolutne, temveč v posameznih situacijah stvar individualne presoje.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
4ugoketo |  20 .01. 2022 ob  09: 37
gospa je pozabila povedati, da kažejo podatki iz držav,
ki res spremljajo status cepljenih, en,dva,tri ali nič:

Z omikronom je , ne glede na status cepljenja
enako in manj nevarno kot blaga gripa.
morda prehlad

umirajo , zbolievajo prav iste skupine
kot na začetku epidepije
stari, ki imajo v povprečju še 4 pridružene bolezni ali rizike
samo 10x manj
4ugoketo |  20 .01. 2022 ob  09: 26
kaj je meni najbolj zabaven komentar v zadnjem času

pravi:
joj, okužil sem se s kovidom, ... sreča da sem trikrat cepljen

;-)
kokodek |  19 .01. 2022 ob  08: 28
kriva za smrt mladega dekleta in seveda prva v vrsti za privatizacijo zdravstva. šparajte šolde, ker zdravnika se še zdaj težko dobi, v prihodnosti ga bo treba še drago plačati. To zagovarjajo vsi, ki so trenutno na oblasti!!!!!