Franšiza mariborske Etno hiše Baščaršije je v četrtek svoja vrata odprla tudi v Kopru. Ideja mladega podjetnika Aljoše Markovića, ki je svoje znanje s področja ekonomije izpopolnjeval v Londonu, se je izkazala za odlično potezo. Dobro je bila sprejeta tudi med domačini. Ravno domačnost in gostoljubje Kopra pa je tisto, zaradi česar se v obmorskem mestu dobro počuti tudi mladi Mariborčan.
BAŠČARŠIJA V KOPRU: Zakaj se je Aljoša odločil, da bo k nam prenesel mariborsko zgodbo o uspehu
Koper
Marković se je v času lanskega zaprtja zaradi koronavirusa vrnil v domače mesto, kjer je v družinskem podjetju s svojim znanjem pomagal vzpostaviti dostavo. V njem je že dalj časa tlela ideja po ustanovitvi lastnega podjetja, po študiju ekonomije in zaposlitvi v stroki pa je bila ta vedno bolj goreča.
Mladi podjetnik je namreč mnenja, da se lahko sicer veliko naučiš kot zaposleni v podjetju, največ pa lahko odneseš kot lastnik. Nadaljevanje družinske tradicije se mu je tako zdelo kot nalašč za začetek samostojne podjetniške poti. Koprsko etno hišo je odprl v sodelovanju s starši, ki pa mu pri nadaljnem vodenju franšiže puščajo proste roke.
Od Ljubljane do idiličnega Kopra
Pot ga je najprej vodila v Ljubljano, kjer pa ni našel primernega prostora za franšizo. Splet okoliščin ga je nato privedel do Kopra, ki ga je takoj navdušil. Po priporočilu prijatelja, sicer Izolana, ki je na mariborski Poštni ulici pred kratkim odprl sosednji lokal La Pizza, je izvedel za idilično koprsko lokacijo na Carpacciovem trgu, ki ga je takoj pritegnila.
Prvotna dovršena ideja Etno hiše Baščaršija je plod trdega dela Zekire ter Saše Markovića, Aljošinih staršev. Ta sta v samem centru Maribora leta 2009 otvorila lokal, ki je v štajerski prestolnici še vedno zelo priljubljen tako zaradi svoje drugačnosti kot zaradi svoje avtentičnosti.
Aljoša in Zekira Marković.
Recepture so razvijali v sodelovanju z najboljšimi bosanskimi kuharji, vodilna sila kuhinje pa je Zekira Marković, ki s svojim preciznim okusom in kuharskim znanjem skrbi, da jedi ostajajo karseda avtentične, obenem pa prilagojene slovenskemu trgu.
Družina Marković je tudi v Kopru poustvarila pristno in domačno vzdušje, kakršno vlada v mariborski Baščaršiji. Tako kot mariborsko so tudi koprsko etno hišo stilsko zasnovali v sodelovanju Draganom Gačnikom, bosanskim oblikovalcem slovenskih korenin.
Če bo vse po sreči, je ta prva v nizu vseh načrtovanih franšiž. Aljošo namreč kličejo še druga slovenska, pa tudi evropska mesta, ki jim želi na svojevrsten način približati bosansko hrano in kulturo.
Sicer pa, zraven je nekdanja diskoteka, katere lastnik je eden od KP vplivnežev, in ki naj bi jo oddal Changu z namenom odprtja japonske restavracije. Od tega kljub velikemu medijskem pompu ni bilo nič.
Medtem pa, recimo da kulturno društvo Behar vsako leto izpelje vikend v taverni, kjer se maksimalno potrudijo tako s kulturnim programom, kot s kulinariko in predstavitvijo starih običajev.
Pač, vsak svoje počne in vsi imamo to pravico, pa naj bo to japonski suši, čevapi ali pa ombolo v testu. Če bo dobro in ne predrago, bom to tudi probal.
Strica iz ozadja pa naj uredništvo prijavi organom pregona, sicer ga bom jaz osebno. Zaradi razpihovanja naci-sovraštva.
Nič pa nimaš proti pizzerijam, mc.donaldsu, fast foodu - NA VSAKEM KORAKU, čevapdžinicam, kitajskim restavracijam, albanskim slaščičarnam v središču mesta... HALO?!
Zakaj si tako enostranski?
Poleg tega se vsi bunimo da je center Kopra prazen in da propada.
Ravno včeraj je bil na TV Slovenija prispevek da je SREDI TOKIA odprta celo Slovenska restavracija - s slovensko kulinariko!!!
Ne bodi tako zaplankan. Koliko si star? Starejši ponavadi ne morejo več v tok s časom.