APRIL NI VEČ, KAR JE BIL: Od začetka meritev je bil le enkrat toplejši

Svet

Letošnji april je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus drugi najtoplejši april doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 14,96 stopinje Celzija, kar je 0,60 stopinje nad aprilskim povprečjem v obdobju 1991-2020. V Evropi je bil letošnji april šesti najtoplejši april v zgodovini.

Kot so sporočili iz Copernicusa, je bila povprečna aprilska temperatura 1,51 stopinje Celzija nad ocenjenim povprečjem v obdobju 1850-1900. Gre za 21. zaporedni mesec v zadnjih 22 mesecih, ko je bila povprečna globalna temperatura zraka za več kot 1,5 stopinje Celzija višja od predindustrijske ravni. Letošnji april je bil sicer za 0,07 stopinje Celzija hladnejši od rekordno toplega lanskega aprila in za 0,07 stopinje Celzija toplejši od tretjega najtoplejšega aprila v letu 2016.

Od maja lani do vključno aprila letos je bila povprečna globalna temperatura 0,70 stopinje nad povprečjem obdobja 1991-2020 in 1,58 stopinje nad ocenjenim povprečjem obdobja 1850-1900.

V Evropi je bila povprečna aprilska temperatura 9,38 stopinje oz. 1,01 stopinje Celzija nad aprilskim povprečjem v obdobju 1991-2020, s čimer je bil letošnji april šesti najtoplejši april v zgodovini.

Nadpovprečno visoke temperature so bile večinoma po vsej Evropi, največja temperaturna odstopanja pa so zabeležili nad vzhodno Evropo, zahodnim delom Rusije, Kazahstanom in Norveško. Nižje temperature od povprečja so bile medtem v Turčiji, vzhodnih delih Bolgarije in Romunije, na Krimskem polotoku in v severnem delu Fenoskandije, torej na severu Skandinavskega polotoka in Finske ter severozahodnega dela Rusije.

Zunaj Evrope so povprečje v največji meri presegle temperature na skrajnem vzhodu Rusije in v večjem delu zahodne in osrednje Azije. Višje temperature od povprečja so bile tudi v večjem delu Severne Amerike, delu Avstralije, na Antarktičnem polotoku in zahodnem delu Antarktike.

Pod povprečjem pa so bile temperature v južnem delu Južne Amerike, vzhodnem delu Kanade, na severovzhodu Grenlandije ter v severni Avstraliji in vzhodni Antarktiki.

Povprečna globalna temperatura gladine morja je bila aprila 20,89 stopinje Celzija, kar je druga najvišja mesečna temperatura v zgodovini. Višja je bila le temperatura aprila lani, in sicer za 0,15 stopinje.

Mesečni obseg arktičnega morskega ledu je bil aprila tri odstotke pod povprečjem, s čimer je dosegel šesti najnižji mesečni obseg v 47 letih zbiranj satelitskih podatkov. Gre že za četrti zaporedni mesec, ko je obseg morskega ledu rekordno nizek v tem letnem času. Obseg antarktičnega morskega ledu pa je bil 10 odstotkov pod povprečjem in je s tem dosegel svoj deseti najnižji mesečni obseg.

Glede hidroloških razmer so pri Copernicusu izpostavili, da so bile količine padavin v Evropi pod povprečnimi vrednostmi v osrednji Evropi, Združenem kraljestvu, na južnem delu Fenoskandije in v delih vzhodne Evrope.

Bolj namočene razmere od povprečja pa so bile v večjem delu južne Evrope, severnem delu Norveške, južnem delu Finske in delih zahodne Rusije.

Zunaj Evrope so bili podpovprečno namočeni večji deli Severne Amerike, osrednji in najbolj vzhodni deli Azije, večji del južne Avstralije ter deli Južne Amerike in Madagaskarja.

Bolj namočeni od povprečja pa so bili deli Kanade in Aljaske, osrednjega in vzhodnega dela ZDA, najbolj vzhodni in osrednji deli Rusije, južni del Afrike, severni del Avstralije in osrednji del Južne Amerike.

"April 2025 je bil na svetovni ravni drugi najtoplejši april v zgodovini, kar predstavlja nadaljevanje dolgega zaporedja mesecev, ko je bila temperatura več kot 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko ravnjo. Neprekinjeno spremljanje podnebja je bistveno orodje za razumevanje in odzivanje na nenehne spremembe v našem podnebnem sistemu," je ob objavi podatkov dejala strateška vodja Copernicusove službe za spremljanje podnebnih sprememb Samantha Burgess.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija