Projektni svet za civilni nadzor gradnje drugega tira Divača-Koper (PSCN) je v svojem osmem poročilu ocenil, da projekt ne poteka optimalno, da so pogodbeni roki preseženi in da javnost ni pravilno obveščena o končanju projekta. V prihodnje želijo imeti neposreden stik z vlado, prav tako želijo sestanek s predsednikom vlade Robertom Golobom. Danes so se na navedbe odzvali v družbi 2TDK, kjer pravijo, da so te "neresnične" in "zavajajoče".
2TDK ODGOVARJA CIVILNIM NADZORNIKOM: Nič ni bilo zamolčano, stroški so utemeljeni
Koper
Kritike civilnih nadzornikov: Zamude, visoki stroški in netransparentnost
Projektni svet za civilni nadzor (PSCN) se v poročilu sprašuje, zakaj je prišlo do zamud, kakšne so posledice in zakaj ni potrjenega terminskega načrta. Prav tako so opazili mnoge stvari, ki bodo onemogočale polno izkoriščenost drugega tira. Težave naj bi bile prednostne naloge pri nadgradnji v dvotirne proge ter vodenje tranzitnega prometa skozi Ljubljano in ozka grla. Vladi so zato priporočili, da uvede večji nadzor nad porabo enormno visokih sredstev, ki se stekajo v Slovenske železnice. Predhodne raziskave za premostitev kanjona Glinščica, ki niso ugotovile spornosti trase, je pa tu nastal velik del zamud, so ocenili kot pomanjkljive.
Člane PSCN skrbi zasipanje in onemogočanje vodnega pretoka, kar je ob nenadnih močnih nalivih lahko zelo nevarno. A kot so odgovorili v 2TDK, pri premoščanju sodelujejo hidrologi in krasoslovci, ki so določili, kje je potrebno narediti prosto pot vodi. Kjer so naleteli na kanale oz. predvidevali možno pretakanje vode, so gradbinci vstavili okrogle cevi, več cevi skupaj ali material, ki je za vodo prepusten, ponekod celo oboje, pojasnjujejo v 2TDK.
Aktualni problemi pri izgradnji drugega tira naj bi bili povezani z medlimi odzivi vlade in resornega ministrstva, saj so nanje opozorili že v predhodnih poročilih. Odsek med Črnim Kalom in Koprom bi moral biti dokončan že junija lani, vendar so težave na stroškovnem delu. Veliki zahtevki za dodatna dela so po oceni PSCN neupravičeni, neutemeljeni in do neke mere celo nesramni. Problematična naj bi bila tudi nadzor samega projekta in kakovost opravljenih del.
Civilni nadzorniki dvomijo, da bo prvi vlak po drugem tiru zapeljal v prvi polovici prihodnjega leta, kot je napovedala resorna ministrica Alenka Bratušek. Dvomijo, da bo gradbinec odšel z gradbišča pred koncem marca 2027.
2TDK je marca letos v Valencii predstavila inovativne pristope pri razvoju prometne infrastrukture.
Z informacijo, da turški partner pri projektu Yapi Markezu ne plačuje svojim dobaviteljem, naj bi bili civilni nadzorniki seznanjeni že dlje časa. A kot so navedli, po njihovih podatkih ni težava v tem, da je Yapi Markezi insolventen, ampak da za ta problem ni rešitve oz. ni jasno napisanega pogodbenega ali drugega dogovora, iz katerega bi bilo jasno razvidno, kdo bo kaj naredil in do kdaj ter uskladil z drugimi izvajalci na projektu.
Milijonski zneski za študije in svetovanja pod vprašajem
Opozorili so tudi na zahtevek v višini 350 milijonov evrov. Glavni izvajalec del Kolektor CPG je zahtevek sredi marca naslovil na nadzornega inženirja pri družbi DRI (DRI družba za upravljanje investicij, Družba za razvoj infrastrukture) zaradi zapletov pri gradnji v dolini Glinščice. Kot poudarjajo, nikoli ni bilo razčiščeno, zakaj je bilo potrebno astronomsko plačilo za pripravo investicijskega programa, ki ga je izdelala družba Deloitte. Priprava programa je stala več kot milijon evrov, medtem ko naj bi se normalna cena gibala med 30.000 in 50.000 evrov.
Vgradnja sistema, ki bo zmanjšal hrup in vibracije vlakov.
Nenavadno visoka naj bi bila tudi sredstva za vodenje in nadzor, ki naj bi znašala kar dvakrat več kot v tujini. Ob tem so civilni nadzorniki opozorili na sklenitev pogodbe z drugim podjetjem, s katerim se je za potrebe nadzora za eno leto angažiralo 200 inženirjev, kaj ti ljudje delajo, pa civilni nadzorniki ne vedo.
Prav tako ne morejo razumeti, zakaj se je država odločila, da bo pri tako pomembnem odseku železniške proge uporabila zastarel tip napajanja oz. enosmerni tok. S tem naj bi bilo povezano razdrobljeno upravljanje in netransparentnost ter neznane namere vseh deležnikov, vključno s Slovenskimi železnicami.
Članom sveta naj bi pristojni deležniki dokumente vročali nepravočasno, njihovo sodelovanje naj bi bi bilo neučinkovito in slabo.
Civilni nadzorniki so delovanje ministrstev, organov v sestavi in investitorja za leto 2024 ocenili kot pogojno pozitivno, zaradi manj ažurnega sodelovanja 2TDK s projektnim svetom. Čeprav so v preteklosti opazili napredek, pa za drugi del ocenjevalnega obdobja ocena ne more biti pozitivna, ker je prišlo do zamolčanja pomembnih podatkov, s katerimi bi jih morali seznaniti sproti, ne pa da so za to izvedeli iz medijev. Projekt ne poteka optimalno, posamezne odločitve niso sprejete transparentno in gospodarno, nekatere prakse so se znova poslabšale, so ocenili. Zato želijo civilni nadzorniki v prihodnje kontakt neposredno z vlado in sestanek pri premierju Golobu.
2TDK: Trditve so zavajajoče, projekt poteka skladno z načrti
Danes so se na trditve civilnih nadzornikov odzvali v 2TDK. Da so za pripravo investicijskega programa, ki ga je izdelala družba Deloitte, plačali milijon evrov, naj ne bi držale. "Vrednost, ki jo je naročnik 2TDK plačal izvajalcu Deloitte za opravljene storitve v obdobju 27 mesecev, je znašala 664.420 evrov brez ddv. Izdelava investicijskega programa je predstavljala manjši del pogodbe z Deloittom. Omenjena družba je izdelala tudi študijo upravičenosti projekta, finančno analizo projekta, svetovala pri pridobivanju finančnih virov in pri pogajanjih z Evropsko komisijo za pridobitev nepovratnih sredstev," odgovarjajo v 2TDK. Prav tako v 2TDK pravijo, da so člane PSCN o finančnih stroških in delih, ki je izvedla družba Deloitte, seznanili večkrat.
Zanikajo tudi navedbe o podražitvah projekta, "saj drugi tir ostaja v finančnih okvirih, ki so opredeljeni v investicijskem programu, tudi 350-milijonski zahtevek izvajalca del je bil zavrnjen. V družbi 2TDK izvajamo strog nadzor nad projektom in dodatna plačila nikoli niso bila in nikoli ne bodo odobrena brez ustrezne utemeljitve."
Glede navedb, da bi moral biti odsek proge med Črnim Kalom in Koprom končan junija lani, v 2TDK pravijo, da "niso pravilne, saj izvajalci izvajajo dela skladno z dogovorjenimi roki. K pogodbam so bili sklenjeni aneksi, ki so podaljšali pogodbeni rok zaradi nepredvidljivih geološko-geomehanskih razmer pri izkopih predorov in izkopnih delih. Družba 2TDK je člane PSCN o spremembah znotraj časovnice projekta večkrat seznanila."
Navedbe PSCN o zastarelem tipu napajanja oziroma enosmernega toka so prav tako označili kot "netočne in nepravilne", saj "družba 2TDK gradi drugi tir skladno z gradbenim dovoljenjem, kjer je naveden tip sistema napetosti 3kV enosmernega toka. V primeru spremembe napajanja se mora ta sprememba izvesti na celotni slovenski železniški infrastrukturi."
Tudi navedbe o zamolčanju podatkov članom PSCN so označili za neresnične, "saj družba 2TDK na vprašanja PSCN odgovarja na mesečni ravni. Člane PSCN ažurno obveščamo o napredkih na projektu, saj prejmejo mesečna poročila o dinamiki izvajanja projekta, v katerem so navedeni napredki pri gradnji predorov (izkopna dela, talni obok, notranji obok), stanje glede gradnje viaduktov ter ostalih objektov, ki se gradijo. V mesečnih poročilih družba posreduje tudi finančno realizacijo na obeh odsekih."
Kljub vsemu navedenemu so v 2TDK sodelovanje s civilni nadzorniki ocenili kot konstruktivno, saj menijo, da so "njihovi predlogi in pripombe tehtni. Redna srečanja in seje s člani PSCN ter nasploh civilni nadzor projekta pa družba 2TDK ocenjuje kot pomemben, zato se pripombe, zahteve in predlogi članov tudi prioritetno rešujejo."