Samozaposleni ponovno opozarjajo, da so ob izbruhu epidemije izvzeti iz vseh oblik državne pomoči. "Skupaj z našimi družinami sodimo v kategorijo drugorazrednih prebivalcev Slovenije. Grenak priokus je ostal za vedno. Kot tudi vprašanje, kako lahko predstavniki ljudstva pozabijo na 12 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva," so zapisali v pozivu vladi. 100 tisoč prebivalcev Slovenije je samostojnih podjetnikov in več kot polovica jih ne ve, kaj storiti v teh izrednih razmerah epidemije. "Ukrepi, ki jih predlagate so nejasni, nepošteni in po vsej verjetnosti tudi neustavni. Ne vlivajo nam upanja v boljši jutri," opozarjajo.
100 TISOČ SAMOZAPOSLENIH IN NJIHOVIH DRUŽIN NA POTI V EKSISTENCIALNO KRIZO: Vlada pa se še kar spreneveda!
Slovenija
Tretjina samozaposlenih v Sloveniji v tem trenutku razmišlja o zaprtju obrti in da se prijavi med brezposelne osebe na Zavod za zaposlovanje. V tem trenutku bi se nam najbolj obrestovalo biti socialni problem in se financirati s socialno podporo. "V obdobju epidemije bi bili zaščiteni s strani države in v varnem zavetju doma, kot večina zaposlenih v javnih službah, redno zaposlenih in zaposlenih v zasebnem sektorju, ki ste jim namenili neomajno pomoč," so zapisali v pozivu predstavnikom oblasti.
Vlada je z izrednimi ukrepi zagotovila pomoč podjetjem in redno zaposlenim. Gre za ukrepe, ki delavcem zagotavljajo delno nadomestilo izpada prihodka in plačilo prispevkov. A samozaposleni niso deležni niti približno primerljivih ukrepov, ki bi zagotovili finančno in socialno varnost.
"Zagotovo niste nikoli bili samozaposleni, zato ne veste, da je treba vsak mesec državi plačati 500 evrov prispevkov," opozarjajo samozaposleni. Prištejte najemnino, nakup materiala, prehrano, dopolnilna zavarovanja in ostale dodatne stroške podjetja. In potem je potrebno plačati še vsakdanje stroške zasebnega življenja. Samozaposleni preživljajo svoje družine z otroki, zdaj pa so čez noč ostali brez dela in potisnjeni na rob eksistence.
Medtem ko druge evropske države odpisujejo plačilo prispevkov samozaposlenim in jim ponujajo finančno pomoč, so v Sloveniji ostali brez vsakršne zaščite. Ob tem so opozorili na mačehovski odnos države do stotnije samozaposlenih že pred trenutnimi izrednimi razmerami.
Vlado zato pozivajo k dialogu in jo pozivajo, naj vzame za zgled druge evropske države, ki niso pozabile na svoje male podjetnike, saj ne more 100.000 prebivalcev Slovenije in njihovih družin ostati na robu preživetja.