SLIŠAN BO GLAS RIBIČEV: S tem projektom bodo osveščali o pomenu lokalnega

Koper

Društvo Aurata, ki je nastalo kot glas ribičev je skupaj z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in Morsko biološko postajo Piran pripravilo projekt Dobro za morje - dobro zame, ki je namenjen osveščanju zlasti mlajše generacije o trajnostnem ribištvu. Napovedujejo več delavnic in okroglih miz, pripravili pa so tudi posebno publikacijo.

Operacijo osveščanja o trajnostnem ribištvu izvajajo v sklopu LAS Istre pod ukrepom Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost za obdobje 2014-2020. Projekt sofinancirajo iz evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo pod slovenskim kmetijskim ministrstvom.

Projekt v vrednosti dobrih 100.000 evrov bodo izvajali skupno eno leto do konca novembra.

Dolgoročni cilji projekta Dobro za morje - dobro zame so osveščati javnost o kakovosti rib in morskih sadežev lokalnega izvora, povečanje prepoznavnosti lokalnih ribičev in školjkarjev ter povečanje zavedanja o okoljski odgovornosti posameznika, je pojasnila vodja operacije Tanja Nastovski iz društva Aurata.

Omenjene cilje nameravajo doseči s predstavitvijo lokalnega ribištva in njegovih posebnosti ter pomena slovenskega morja za ribištvo, pa tudi kakovosti in vpliva morske hrane na zdravje ljudi, pritiskov na morsko okolje ter predstavitvijo oskrbne verige v ribištvu in zagotavljanja sledljivosti rib in morskih sadežev.

Oprijemljivi rezultati projekta so posebna spletna stran dobrozamorje.si, letak z desetimi ribjimi zapovedmi, kot so: kupuj lokalno, sezonsko in sveže, preberi deklaracijo, upoštevaj certifikate ter podpiraj mali priobalni ribolov.

V okviru projekta so že pripravili prvo delavnico za otroke, kateri bodo sledile še druge. Prav tako načrtujejo okroglo mizo o trajnostnem ribolovu, razstavo, srečanje predstavnikov ribičev in delavnice za širšo javnost v vseh štirih istrskih občinah. Prisotni bodo tudi na večjih dogodkih, kot sta praznik oljk, vina in rib ter ribiški praznik. Ob zaključku projekta bodo na piranski morski biološki postaji pripravili tudi okroglo mizo na temo biodiverzitete ter vpliva in boja proti podnebnim spremembam.

BONUS VIDEO: Tiskovna konferenca, na kateri je Šuštarjeva vse očitke zanikala, se je sicer začela sproščeno, a po eni uri so živci že začeli popuščati

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
manemebasat |  11 .06. 2022 ob  17: 38
Koče prepovedat! Dovoliti samo vrše. Ko ribic potegne vršo iz vode, so ribe in ostalo v njej zive. Tiste, ki se zaradi omejitev ne smejo loviti, se vrzejo zive nazaj v morje.
kaslc |  10 .06. 2022 ob  18: 01
Pravi.Spet zapravljajo evropski denar za nebulozen. Ene izboljšave ali ureditve niso do sedaj udejanjili. Samo izčrpavanje morje do konca ,kaj bo potem pa jih ne zanima.saj jim Europa in država namenjata velike denarje, ki jih porabijo za bedarije .Da bi pa naredili nekaj za sami morski živelj, pa nisem še nikoli slišal. Hrvati recimo, gradijo morski greben od Novega grada do Brionov kjer se bo riba lahko v miru razmnoževala,skrivala pred temi dvonožnimi predatorji. Pri nas je kaj takšnega čista utopija . Kočo vlečejo 1,5 milje oid obale celo leto.Pobijejo in uničujejo celo floro in favno.Nobenega ne zanima. V rezervatih pod pretvezo da se gredo tradicionalni izlov cipljev ,polovijo vse orade in brancine .Ciplje mečejo v Debelem rtiču nazaj v morje.Ribiška inšpekcija je z tem seznanjena. Izolski popoldanski ribič lovi jastoge in jih prodaja v obalne restavracije tudi z tihim soglasjem inšpektorja.Po naši zakonodaji zaščiten.jQuery1123021955659823356632_1654875944109??? Tu bi morala priti neka EU inšpekcija in razbit to mafijo. Drugače gre za samo črpanje EU denarja za neumnosti .Za ribe se ne bo izboljšalo nič. Čez 15, 20 let bodo pa lovili kaj ....??? SRAMOTA