Tudi letos občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci pripravljajo preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev. Akcija je namenjena zmanjševanju možnosti za njihovo razmnoževanje, za kar jim zadostujejo že najmanjše količine stoječe vode. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, lahko tudi prenašajo virusne bolezni. Preventivna akcija, ki bo trajala od maja do oktobra, bo namenjena zlasti osveščanju občanov in občank o preprečevanju razmnoževanja te invazivne vrste komarjev. Občine bodo za zmanjševanje možnosti za njihovo razmnoževanje na javnih površinah – v dneh brez padavin – nanašale sredstvo Aquatain.
PREVENTIVNA AKCIJA ZATIRANJA LIČINK TIGRASTIH KOMARJEV: Ključno je sodelovanje občanov
Koper
Omejevanje razmnoževanja tigrastega komarja
Akcija zatiranja komarjev je lahko uspešna, če sodeluje javnost. Za preprečevanje širjenja in povečevanja številčnosti tigrastih komarjev je zelo pomembno, da ljudje v okolici svojih hiš, na njivah in pokopališčih:
- praznijo posode z vodo, ki jih ne uporabljajo, jih preobrnejo z dnom navzgor ali prekrijejo, pospravijo v zaprt prostor oziroma kako drugače preprečijo, da bi v njih zastajala voda;
- vsak teden odstranijo predmete in odpadke, v katerih se lahko zadržuje voda;
- praznijo in operejo podstavke cvetličnih lončkov;
- v vazah z rožami na pokopališčih vsak teden zamenjajo vodo;
- vodo tedensko zamenjajo tudi v posodah za zalivanje, napajanje živali in v drugih posodah na odprtem;
- očistijo zamašene strešne žlebove in talne kanale, nepredušno zaprejo zadrževalnike vode, ki se jih ne da sprazniti (sodi, cisterne), ter pazijo, da se v ponjavah ne nabira deževnica.
Če posod in drugih vodnih zadrževalnikov ne morejo sprazniti, naj jih pokrijejo.
Za učinkovito akcijo je ključno sodelovanje občanov
Ker so tigrasti komarji slabi letalci, preletijo le nekaj sto metrov, je še posebej pomembno, da se akciji zatiranja njihovega razmnoževanja pridruži čim več ljudi. Tigrastim komarjem za preživetje zadostujejo že najmanjše količine stoječe vode.
Sredstvo Aquatain bodo komunalna podjetja in zunanji izvajalci nanašali do oktobra
Nanašanje sredstva na javne površine bo v občinah potekalo v več fazah, upoštevaje razvojni cikel tigrastega komarja. Po dostopnih podatkih se lahko pričakuje kar 91-odstotno zmanjšanje pojavnosti ličink komarja okrog površin, na katere bo naneseno sredstvo.
Občine slovenske Istre občanom zagotavljajo brezplačne ampule, ki jih lahko prevzamejo v komunalnih podjetjih v Izoli in Piranu oziroma v Turistično-informacijskem centru Ankaran ali v vrtnariji Marjetica Koper pri pokopališču. Aquatain je možno tudi kupiti v specializiranih trgovinah.
Nekaj kapljic Aquataina zadostuje za en kubični meter vode
Aquatain deluje mehansko. Na vodni gladini ustvari nekakšen film, ki preprečuje dihanje in razvoj komarjevih ličink ter odlaganje jajčec. Ne obremenjuje okolja in ni škodljiv za ljudi, živali, rastline ter druge organizme. Sredstvo je priporočljivo večkrat nanesti, na vsake štiri tedne oziroma 28 dni. Razvojni krog od jajčeca do odraslega osebka komarja namreč spomladi traja od 15 do 20 dni, poleti pa le od šest do osem dni. Z enim samim mililitrom sredstva preprečite razvoj komarjev v enem kubičnem metru vode.