Za potrebe nove raziskave vabijo na tisoče prostovoljcev, da bi pomagali ugotoviti, ali je pitje kozarca vina na dan dejansko koristno za zdravje. Pobuda Univerze v Navarri (UNATI) je največja klinična študija na svetu, ki raziskuje učinke zmernega uživanja alkohola. V naslednjih štirih letih bodo raziskovalci spremljali 10.000 ljudi, starih od 50 do 75 let, da bi izmerili vpliv vsakodnevnega uživanja vina, piva ali žganih pijač na pojavnost srčno-žilnih bolezni, raka, duševnih motenj in splošno umrljivost. Študijo podpira mreža več kot 500 strokovnjakov, vključno z zdravniki, nutricionisti in psihologi.
ZNANOST ŠE NIKOLI NI BILA TAKO PRIJETNA: Iščejo na tisoče prostovoljcev, ki bi štiri leta pili vino
Svet
Študijo, ki jo vodi profesor Miguel Angel Martinez-Gonzalez, predstojnik katedre za preventivno medicino na Univerzi v Navarri in vodilni strokovnjak za mediteransko prehrano, financira Evropski raziskovalni svet s podporo v višini 2,4 milijona evrov. Do zdaj se je v študijo vključilo 6.500 udeležencev, organizatorji pa zdaj pozivajo še dodatnih 3.500 prostovoljcev, naj se prijavijo do junija 2025, da bi dosegli ciljno število.
Za sodelovanje morajo udeleženci živeti v Španiji, biti moški stari od 50 do 70 let ali ženske od 55 do 75 let, ter že uživati najmanj tri alkoholne pijače na teden. Tisti, ki alkohola sploh ne uživajo, ali imajo zdravstvena stanja, zaradi katerih bi bilo pitje nevarno, ne morejo sodelovati.
Po poročanju tujih medijev bodo udeleženci naključno razdeljeni v dve skupini: ena bo prejela navodila za popolno abstinenco od alkohola, druga pa bo spodbujena k sledenju mediteranskemu vzorcu pitja - torej uživanju predvsem fermentiranih pijač, kot sta vino ali pivo, v zmernih količinah ob obrokih.
Vsak prostovoljec bo na začetku in ob koncu izpolnil podrobne zdravstvene vprašalnike, se četrtletno udeleževal spletnih srečanj z zdravstvenimi svetovalci in drugimi udeleženci ter opravljal letne zdravniške preglede.
Z zbiranjem podrobnih biometričnih, psiholoških in življenjskih podatkov velike in raznolike skupine želijo raziskovalci pridobiti močne dokaze iz resničnega sveta, ki bodo lahko oblikovali prihodnje zdravstvene smernice.
Organizatorji poudarjajo, da študija ni namenjena spodbujanju pitja alkohola, temveč želi razjasniti, ali ima zmerno uživanje lahko tudi pozitiven vpliv na zdravje ali pa ne.