Včeraj smo razkrili, da je v izolski bolnišnici prišlo do napake, kjer so dekletu, po naših informacijah 16-letni športnici, operirali napačno koleno. Da je res prišlo do operacije na napačnem kolenu, so nam potrdili tudi v vodstvu izolske bolnišnice. To pa ni osamljen primer v slovenskem zdravstvu. V nadaljevanju izpostavljamo nekaj primerov, ki jih je javnost budno spremljala.
ZDRAVNIŠKE NAPAKE: Napačen pacient ostal brez želodca, moškemu neutemeljeno odstranili testis ...
Slovenija
V zadnjem času je bil med v javnosti bolj odmevnimi zdravniškimi napakami primer, ko so na Onkološkem inštitutu Ljubljana operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, zato so mu želodec odstranili. Izkazalo se je, da je prišlo do zamenjave tkiv vzorcev dveh pacientov in da so želodec odstranili napačnemu pacientu – tistemu, ki raka sploh ni imel. Do operacije je prišlo novembra 2023, po zadnjih informacijah v medijih se je izredni nadzor zdravniške zbornice končal. Strokovnih nepravilnosti niso ugotovili, dopuščajo pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so poročali mediji.
Medtem še ni znano, kakšno odškodnino bi lahko pričakoval pacient, ki so mu odstranili želodec, prav tako po poročanju portala 24ur ni znano, ali bo pacient, ki je imel raka in katerega vzorec so zamenjali, iskal odškodnino.
Veliko zanimanje javnosti je požel tudi primer iz leta 2017, ko so v eni izmed slovenskih bolnišnic – po navedbah N1 gre za ptujsko bolnišnico –, med opravljanjem carskega reza v trebuhu pacientke pozabili kompreso iz gaze. Spomnimo, pisal se je avgust 2017, ko je bila bodoča mamica na operacijski mizi, a zdravniško napako so odkrili šele tri leta kasneje, ko so pacientko operirali zaradi domnevnega tumorja. Potem ko napihnjenost, vetrovi, zaprtje in hudi glavoboli niso pojenjali, imela pa je tudi pogosta vnetja sečil, je konec leta 2019 v predelu levega jajčnika začutila bulo, ultrazvok pa je pokazal tumor. Operacija oktobra 2020 pa je pokazala, da so pred tremi leti med carskim rezom zdravniki v njenem trebuhu pozabili kompreso iz gaze, tujek pa je pritiskal na sosednje organe.
Sodni izvedenec je potrdil strokovno napako bolnišnice, se pa je pri odškodnini zapletlo. Pacientka je zahtevala skupno 18.000 evrov odškodnine, zavarovalnica pa se ni strinjala – predlagali so izplačilo 7.200 evrov za telesne bolečine in 3.000 evrov za strah. Sodišče pritožbi ni ugodilo, je februarja letos poročal Dnevnik.
Mati deklice, ki zaradi zapletov pri porodu leta 2005 trpi za poškodbami možganov, je za TV Slovenija februarja lani dejala, da je pot do odškodnine za storjene napake dolga, izplačila pa nizka. Postojnska bolnišnica je morala družini iz Nove Gorice izplačati 900 tisoč evrov odškodnine, kar velja za najvišjo tovrstno odškodnino do zdaj. Ker porodničar ni upošteval napotnice za carski rez in je vztrajal pri vaginalnem porodu, je otrok pri porodu utrpel trajne možganske poškodbe. Od dogodka do sodnega epiloga, ta se je zgodil šele leta 2017, je minilo 12 let.
Sodnega epiloga pa še vedno ni v primeru, do katerega je prišlo pred 12 leti, ko so v UKC Ljubljana moškemu po nepotrebnem odstranili testis. Oškodovanec, kateremu so leta 2013 odstranili testis, kljub temu da tumor na njem ni bil rakav, je pred petimi leti vložil tožbo zoper ljubljanski UKC. Tožnik, ki je za napako izvedel šele leta 2019, zaradi duševnih in fizičnih bolečin ter zaradi prestanega strahu zahteva 450.000 evrov odškodnine, je poročal Dnevnik.
Izolska bolnišnica se je na koprskem sodišču zagovarjala zaradi smrti takrat 44-letnega Pirančana, ki je v noči na 8. februar 2016 z močnimi bolečinami v prsih in v strahu pred srčnim infarktom odšel po pomoč v izolsko bolnišnico, tam pa so ga odslovili s sumom na refluks in tabletami proti želodčni kislini. Zgolj 35 ur kasneje je pacient umrl za posledicami infarkta. Slovenske novice so junija 2019 poročale, da je SB Izola vse očitke zavračala, nato pa so leta 2023 z družino pokojnega po letih pravdanja sklenili tajno poravnavo.