ZDRAVNIŠKA STAVKA TRAJA ŽE NATANKO POL LETA: Vsebina pogajanj pa še vedno ostaja skrita

Slovenija

Mineva pol leta od začetka stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Vladna in sindikalna stran v vsem tem času nista našli sprejemljive rešitve za sklenitev stavkovnega sporazuma in končanje doslej najdaljše stavke slovenskih zdravnikov. Strani se bosta na pogajanjih po napovedih znova srečali ta teden.

Damjan Polh, predsednik Fidesa

Kako daleč ali blizu rešitve sta vlada in Fides, ni znano, saj vsebine pogajanj ne komentirata. Če dogovora med sindikatom in vlado ne bo, bodo edini poraženci javni zdravstveni sistem in pacienti, so opozorili v zdravniškem sindikatu.

"Žal v iskrene namene vlade kljub prizadevanjem članov vladne pogajalske skupine vedno bolj dvomimo. Zdi se, da se moči bolj usmerjajo v javno diskreditacijo zdravniškega sindikata namesto v iskanje rešitev," so poudarili v Fidesu. Dodali so, da jih omenjeno žalosti, saj da si slovensko javno zdravstvo tega ne zasluži.

Ob tem so spomnili, da je vlada z novelo zakona o zdravniški službi, za katero v zdravniškem sindikatu napovedujejo vložitev pobude za ustavno presojo, zelo omejila stavkovne aktivnosti. Novela po njihovih navedbah zdravnikom praktično popolnoma onemogoča stavko, saj morajo opravljati najrazličnejše zdravstvene storitve in administrativne naloge.

Po besedah ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel se bosta pogajalski skupini naslednjič sestali ta teden. "Zaenkrat obe strani pristopata zelo aktivno. Upam, da se bo tako nadaljevalo, dokler ne pridemo do rešitve," je prejšnji teden poudarila za STA.

Na vprašanje, kako blizu ali daleč je dogovor, je odgovorila, da ne ve, saj tekom pogajanj odpirajo nove teme. Vseeno pa verjame, da bodo z rednimi srečanji ter odprtostjo in pripravljenostjo obeh strani našli rešitev.

Sindikat Fides je po enodnevni opozorilni stavki 15. januarja začel splošno stavko do preklica. V sindikatu so ob napovedi stavke decembra med drugim izrazili željo po sklenitvi dveh aneksov h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, v katerih bi določili karierno pot zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij z dvigom plač starejšim zdravnikom.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  15 .07. 2024 ob  10: 54
slovensko javno zdravstvo ima spoštovanje ljudi. Sindikat Fidez pa se ne da spoštovati, ker mu gre le za denar, privatizacijo javnega zdravstva in je zelo politično motiviran od SDS in NSI. Fidez skrbi le za peščico starih in dobro plačanih zdravnikov, za vse ostale mu ni mar!