V Tržaškem zalivu so morski biologi in potapljači opazili ribo, ki jim je vzbudila skrb. Squirrelfish oziroma veveričja riba je tropska grebenska riba, ki naseljuje tople oceanske vode. Je nočni lovec z ogromnimi očmi, ki mu omogočajo, da vidi v temi. Njena prehrana vključuje plankton in majhne rake z ličinkami. Ta riba je priljubljena izbira za domače akvarije zaradi svojih edinstvenih lastnosti, svetlih barv in zdrave konstitucije. Veveričje ribe med seboj komunicirajo z vibriranjem plavalnega mehurja. Njihovi škržni pokrovi imajo drobne konice, ki vsebujejo strup. Če se dotaknete katere od njih, lahko prejmete ostro, bolečo ureznino.
ZASKRBLJENOST V TRŽAŠKEM ZALIVU: Kaj takšnega na tem območju še niso videli (VIDEO)
Trst
Gre za tujerodno vrsto ribe, 16 centimetrov dolg primerek Holocentrus adscensionis, ki običajno domuje v zahodnem Atlantiku, od Severne Karoline do Brazilije in Mehiškega zaliva, pa tudi v Karibih, piše Primorski dnevnik.
Kako je priplula v Sredozemlje in Jadransko morje, ni znano. Tržaški morski biologi sumijo, da je riba priplula s katero od tovornih ladij, skrita v njeni kobilici. Tovrstne ribe lahko namreč tudi daljše obdobje preživijo brez stika z dnom, poroča časnik.
V Tržaškem zalivu opaženi primerek naj bi bil, po doslej zbranih podatkih, sploh prvi v Jadranskem morju, še dodaja Primorski dnevnik.
Ime veveričja riba naj bi dobila v 17. stoletju. Nevarnost lahko zaznajo tako, da s pomočjo zvoka določijo velikost in hitrost plenilca. Svojim ribjim 'prijateljicam' na ta način sporočijo informacije o nevarnosti. Raziskovalci so poročali o zapleteni komunikaciji med temi ribami. Prav tako so trdožive in odporne na številne bolezni, pa piše AZ Animals.