ZAKAJ LJUDJE VARAJO? Psihologinja o skritih razlogih za škandal na koncertu

Svet

Nežen trenutek dveh oseb na velikem koncertu Coldplaya je nedavno prerasel v pravo nevihto na družbenih omrežjih. Ko sta se na velikem zaslonu, na priljubljeni 'kiss cam' posnetku, pojavila Andy Byron, direktor podjetja Astronomer, in Kristin Cabot, vodja kadrovske službe istega podjetja, se je zdelo, da gre za zaljubljen par. A njuna hitra reakcija – odvrnitev obraza in poskus skrivanja – je govorila drugače. Občinstvo je takoj vse razumelo, pevec Chris Martin pa je s svojimi besedami potrdil: ali sta zelo sramežljiva ali pa skrivata afero. Zaradi prevare je internet eksplodiral.

Zakaj bi torej kdo varal tako javno? Je to brezbrižnost, prevelik občutek moči ali morda nezavedna želja, da bi bil ujet? Psihologinja in profesorica človeške seksualnosti Nicole McNichols pravi, da prevara pogosto ni le zgodba o seksu. Je nekaj veliko globljega – zgodba o čustvih, identiteti, pobegu in nezavednem klicu na pomoč, piše Psychology Today.

Čeprav pogosto mislimo, da ljudje varajo, ker želijo več seksa ali boljši seks, je resničnost bolj zapletena, še posebej pri ženskah. Seksualna želja je lahko dejavnik, a pogosteje gre za nekaj globljega.

Čustvena oddaljenost

V dolgotrajnih zvezah, zlasti tistih, obremenjenih z otroki, službo in obveznostmi, čustvena bližina pogosto zbledi. Partnerja se ne gledata več, ne poslušata, ne opazita drug drugega. Intimnost nadomestita logistika in rutina. In ko nekdo postane "čustveno neviden", pogosto začne potrditve iskati drugje. Prav takšen je bil prizor s koncerta Coldplaya, objem, ki ni deloval kot strastna avantura, temveč kot poskus, da bi se nekdo znova počutil opaženega.

Potreba po novem – in po tem, da se spet počutimo žive

Ljudje imamo radi varnost, a tudi vznemirjenje. Ko postane življenje preveč predvidljivo, iščemo način, da ga pretresemo. Nekateri bodo potovali, se učili, ustvarjali. Spet drugi, ki se počutijo ujete v zakonu ali obveznostih – bodo posegli po novi osebi. Na visokih položajih, kot so direktorji podjetij, pogosto pride do krize identitete: delo postane vse, osebni odnosi pa ostanejo prazni. Takrat vstopi nekdo "nov", ki prebudi občutek, da smo spet živi.

Uživanje v kršenju pravil

Za nekatere so prav prepovedi tisto, kar jih vzburja. Prevara je način pobega iz vloge "idealnega" partnerja, starša ali uspešne osebe. Javni akt prevare – kot na koncertu – le še poveča vznemirjenje. Prisoten je tudi dejavnik moči: prepričanje, da lahko delajo, kar želijo, brez posledic.

Tihi upor ali obupan klic na pomoč

Niso vse prevare rezultat strasti. Nekatere so izraz frustracije, pobega, nemoči. Ko nekdo ne zna drugače prositi za spremembo, je včasih ustvarjanje kaosa nezavedni način, da jo izzove. Sta želela biti zasačena? Morda ne viralno, a njuna odločitev, da gresta skupaj na koncert – in to ne na katerikoli, temveč na množičnega s tisoči ljudi – nakazuje, da sta želela biti opažena. Ali pa sta si vsaj želela, da se v njunih življenjih končno nekaj spremeni, pa četudi na tako eksploziven način.

Nikakor ni treba imeti sočutja do tistih, ki varajo, poudarja profesorica, saj je prevara izdaja zaupanja. A dodaja, da je pogosteje posledica bolečine kot zlobe. Za njo stojita osamljenost, tesnoba, neizrečene potrebe.

"Če želimo zaščititi lastne zveze, je pomembno biti realen: monogamija ni vedno lahka. Treba je negovati komunikacijo, skrbno varovati intimnost in biti iskren glede sprememb, ki se nam dogajajo – tako čustvenih kot spolnih. Ko pogovori utihnejo, se zveza tiho ruši. In ko se ljudje počutijo nevidne, včasih izberejo najslabši možni način, da bi jih spet opazili," je zaključila.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija