Pred časom so italijanske železnice najavile povezavo s hitrim vlakom med Ljubljano in Milanom, ki bi imel vmesne postanke tudi v Postojni, Divači in Sežani; po napovedih naj bi ta povezava zaživela v letu 2024. A kot kaže, je to še daleč od uresničitve.
VOZI ME VLAK V DALJAVE: A ne v smeri Italije, saj novih povezav še nekaj časa ne bo
Koper
Na Slovenskih železnicah so potrdili, da so v teku aktivnosti za vzpostavitev nove vlakovne povezave oziroma uvedbe vlakov na relaciji Milano-Ljubljana in nazaj, prav tako so že bila s strani italijanskega prevoznika in slovenskih železnic oziroma SŽ-Infrastrukture izvedena testiranja nove vlakovne povezave, ki bi vozila v sestavi potniške garnture Frecciarossa.
Kot je načrtovano, naj bi imel vlak na relaciji Milano-Ljubljana in obratno vmesne postanke, in sicer na slovenski strani v Postojni, Divači in Sežani. "Na slovenski strani bi z novo vlakovno povezavo povezali Postojno, Divačo in Sežano (priljubljene destinacije italijanskih potnikov), na italijanski strani pa bi potniki iz Slovenije imeli priložnost direktnega potovanja, seveda poleg Milana, še v Trst, Benetke, Padovo, Verono," navajajo na Slovenskih železnicah.
A kdaj bi nova povezava zaživela, še ni znano. "V tem trenutku je tako še vedno težko napovedati, kdaj bo omenjena vlakovna povezava lahko zaživela," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.
Glede napovedi, da naj bi nova povezava zaživela v letošnjem letu, pa zanikajo, da bi ta napoved prišla s strani Slovenskih železnic. "Da bi povezava zaživela že v letu 2024, nismo nikoli napovedali. Želja vseh nas je, da bi se uvedba nove vlakovne povezave čim prej realizirala. Je pa uvedba vlaka in pričetek vožnje nove vlakovne povezave odvisna od infrastrukturnih zmogljivosti slovenskega železniškega omrežja," dodajajo, obenem pa zatrjujejo, da tudi Italijanske železnice še niso pridobile dovoljenja za vožnjo vlakov ETR 700 (Frecciarossa) na področju javne železniške infrastrukture, ki je pogoj za vzpostavitev te povezave.
Kot še poudarjajo, izvaja Slovenija trenutno številna investicijska dela, ki na dolgi rok prinašajo možnosti za boljši javni železniški promet in več možnih vlakovnih povezav. "Obsežna investicijska dela potekajo tudi na odseku proge Ljubljana-Sežana, s čemer prihaja do zmanjšane infrastrukturne prepustnosti in zmogljivosti," so zapisali.
Slovenske železnice so z novim voznim redom v letu 2024 sicer uvedle več dodatnih povezav, vendar samo na relaciji Slovenija-Avstrija, medtem ko na relaciji Slovenija-Italija ni bila dodana nobena nova vlakovna povezava.