Vladna telenovela se nadaljuje

Minister za infrastrukturo Samo Omerzel bo prihodnji teden pojasnjeval posle svojega podjetja z državo tudi poslanskim skupinam. Tako bo že bolj jasno, če ga poleg DL podpirajo tudi koalicijske partnerice. Pred DZ se bo konec tedna zagovarjal minister Gregor Virant, ministra Karl Erjavec in Uroš Čufer pa bosta prevzela posle odstopljenih ministrov.

Prihodnji teden se bo DZ sestal na dveh izrednih sejah. Prva bo v sredo, na kateri bodo poslanci na zahtevo SDS razpravljali o upravljanju državnega premoženja. Druga, ki so jo zahtevale koalicijske stranke, bo sledila v četrtek in petek, ko javnost nestrpno pričakuje tudi objavo rezultatov stresnih testov v bankah.

Prav v tistih dneh bo na dnevnem redu DZ tudi interpelacija zoper notranjega ministra Gregorja Viranta. V opoziciji so prepričani, da Virant pri svojem delu škoduje Sloveniji. Poleg očitkov o škodovanju podeželju in neetičnem ravnanju mu očitajo še zakon o odškodninah izbrisanim z nejasnimi finančnimi posledicami ter po njihovem škodljive in neustavne dogovore s sindikati. Virant ocenjuje, da očitki stojijo na trhlih tleh in letijo pravzaprav na stvari, na katere je ponosen.

Čufer in Erjavec bosta prevzela posle odstopljenih ministrov

Na začetku sredine izredne seje se bo DZ seznanil z obvestilom premierke Alenke Bratušek, da bo po odstopu gospodarskega ministra Stanka Stepišnika njegovo funkcijo začasno opravljal finančni minister Uroš Čufer, ter da bo po odstopu ministra za zdravje Tomaža Gantarja zdravstveni resor začasno vodil zunanji minister Karl Erjavec.

Čufer bo posle od Stepišnika prevzel predvidoma v drugi polovici prihodnjega tedna, primopredaja poslov med Gantarjem in Erjavcem pa bo že v ponedeljek.

Najverjetneje so najbolj pereče trenutne zadeve na resorju zdravstva pogodbe okoli investicij, kot so gradnje urgentnih centrov po državi. Verjetno pa bo Gantar svojemu nasledniku tudi predal gradivo, ki so ga na ministrstvu pripravili v okviru dela na zdravstveni reformi. Podobno so predajali svoje osnutke zakonov reforme že njegovi predhodniki na tem mestu, saj do sedaj še ni bila sprejeta. Prav zaradi nasprotovanj okoli reforme v koaliciji je Gantar tudi odstopil z ministrskega mesta.

Stepišnik, ki se prihodnji teden vrača v poslanske klopi, pa je odstopil po očitkih zaradi dodeljevanja subvencij Emo Orodjarni, katere solastnik je. Tako Stepišnik kot Bratuškova sta poudarila, da pri dodeljevanju subvencij ni bilo nič nezakonitega. A je premierka pozvala, naj takšni visoki standardi v politiki ostajajo praksa in naj jih spoštujejo tudi tisti, ki so dva dni obtoževali Stepišnika.

To je sprožilo ugibanja, ali je Bratuškova merila na katero od koalicijskih partneric. Pod drobnogledom se je zaradi poslov svojega podjetja Lastinski z državo kmalu zatem znašel minister za infrastrukturo in prostor Omerzel.

Tudi podpora koalicijskih partnerjev ni gotova, Omerzelu grozi interpelacija

Stranka DL, iz katere prihaja, mu je stopila v bran, medtem ko je podpora koalicijskih partneric bolj majava. Omerzelu, ki se je v petek zagovarjal pri Bratuškovi, se namreč v primeru, da ne bo odšel sam oziroma da premierka ne bo ukrepala, obeta interpelacija. Slednjo je napovedala SDS, gotova je podpora NSi in verjetno SLS.

Čeprav naj bi v skladu s koalicijsko pogodbo partnerji podprli ministre ob morebitni interpelaciji, je lahko tudi drugače, če obstajajo argumenti, je že dejal vodja poslancev SD Matjaž Han. Tudi v PS so opozorili, da so z odstopom Stepišnika postavljeni visoki standardi, ki jasno kažejo, kako bi moral ravnati Omerzel. Prvak DeSUS Erjavec računa na Omerzelovo modrost, da bo razbremenil vlado, če bo treba. Sicer pa meni, da se Omerzel sooča z zelo hudimi težavami.

Omerzel bo svojo plat zgodbe pojasnil še poslanskim skupinam. Začel naj bi v ponedeljek. A je Han že povedal, da ta trenutek ne vidi potrebe po sestajanju z Omerzelom, pač pa je SD na to pripravljena v primeru interpelacije.

Koalicija v prenovo koalicijske pogodbe in morda tudi rekonstrukcijo vlade

Koalicija se medtem že ukvarja s pripravo dopolnitve dogovora o sodelovanju, ki utegne prinesti tudi uradno rekonstrukcijo vlade in morebitno menjavo resorjev. Osnutek nove koalicijske pogodbe naj bi bil pripravljen do konca leta, zanj pa bo kot največja vladna stranka zadolžena PS. Z novim letom bodo sledila podrobnejša usklajevanja o posameznih področjih. V DeSUS ocenjujejo, da bi pogodbo lahko dorekli že v začetku januarja, kar je sicer napovedala tudi premierka in vodja PS Bratuškova, a v SD in DL dodajajo, da si bodo za usklajevanja vzeli potreben čas. Kljub dokaj različnim programskim stališčem pa so vsi partnerji prepričani, da bodo uspeli najti kompromise in se dogovoriti o sodelovanju do prihodnjih volitev.

Rekonstrukcijo vlade zahteva DeSUS, Erjavec v njej pričakuje tudi prvaka SD Igorja Lukšiča, a ta je že zavrnil takšno možnost. Proti morebitni rekonstrukciji vlade sicer po Lukšičevih besedah v SD ne bi imeli nič, a le, če se bo to dotikalo drugih strank in ne ministrov iz vrst SD.

Nekateri medtem že ugibajo, ali utegne po morebitnem odhodu Omerzela z rekonstrukcijo vlade infrastrukturni resor prevzeti PS. Ob sestavljanju te vlade je bilo namreč veliko govora o tem, da naj bi si želela resor, ki je na koncu pripadel DL. Pojavljajo se tudi vedno glasnejše špekulacije, da je vse bliže odstopu še ministrica brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel, ki prihaja iz vrst PS.

Deli novico:

GGM |  08 .12. 2013 ob  13: 27
LLK
nn |  08 .12. 2013 ob  12: 53
V tujini ministri odstopijo brez interpelacij !