"VERJETNO SO PRED NAMI TURBULENTNI ČASI": Ali dramatična razprodaja delnic napoveduje veliko krizo?

Svet

Indeksi na newyorških borzah so včerajšnji dan sklenili v zelenem. Delnice na Wall Streetu so se v torek okrepile po treh zaporednih dneh izgub, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Prav tako je večina tečajev delnic na borzah v Evropi včeraj končala v plusu in tako nekoliko nadoknadila ponedeljkove izgube. Razprodaja delnic je sledila poročilu, da je bila brezposelnost v ZDA julija najvišja po oktobru 2021, vlagatelji pa so se ustrašili, da je centralna banka obrestne mere predolgo pustila visoke, kar bi lahko vodilo v recesijo.

Indeks Dow Jones je trgovanje sklenil pri 38.997,66 točke, kar je 0,76 odstotka več kot v ponedeljek. Indeks 500 največjih ameriških podjetij S&P 500 se je oblikoval pri vrednosti 5240,03 točke, kar je 1,04 odstotka nad izhodiščem. Tehnološki indeks Nasdaq pa je pridobil 1,03 odstotka in trgovanje sklenil pri 16.366,85 točke.

Nafta se je ob včerajšnjem koncu newyorškega borznega trgovanja podražila. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte, ki bo dobavljena septembra, je treba odšteti 73 dolarje, kar je 0,06 centa več kot v ponedeljek, sod severnomorske nafte brent se je medtem podražil za 0,01 centa na 76,31 dolarja.

Znižala pa se je cena zlata, ki se je v včerajšnjem trgovanju na borzi v New Yorku pocenilo za 14,50 dolarja na 2429,90 dolarja za 31,1-gramsko unčo.

Evro je glede na dolar pridobil več kot odstotek. Na borzi v Frankfurtu je bilo treba za skupno evropsko valuto okoli 18. ure odšteti 1,0925 dolarja, kar je 0,31 odstotka manj kot ob koncu ponedeljkovega trgovanja. Evropska centralna banka je zgodaj popoldne referenčni tečaj postavila pri 1,0915 dolarja (v ponedeljek pri 1,0966 dolarja).

Po poročanju časnika Dnevnik.hr so predstavniki ameriške centralne banke včeraj zavrnili idejo, da bi poročilo o zaposlovanju v ZDA, ki je bilo šibkejše od pričakovanega, pomenilo, da gre gospodarstvo v recesijo, vendar so opozorili, da bo Fed moral znižati obrestne mere, da bi se izognil takšnemu izidu. Ponedeljkova razprodaja delnic je nastala, ko so šibki gospodarski kazalniki okrepili strahove pred recesijo, pa tudi zato, ker so vlagatelji končali posle, financirane z jeni, ki so se leta uporabljali za nakupe delnic, po presenetljivem dvigu obrestnih mer s strani japonske centralne banke prejšnji teden.

Trgovci zdaj ocenjujejo kakšne so možnosti, da bo Fed septembra znižal obrestne mere za 50 bazičnih točk na 75 odstotkov ali za 0,25 odstotne točke na samo 25 odstotkov. Naslednji veliki dogodek Feda je govor predsednika Feda Jeroma Powella na sestanku Feda v Jackson Holeu, ki bo potekal od 22. do 24. avgusta.

Turbulentni časi so verjetno še pred nami, meni finančni analitik LPL Quincy Krosby. "Vprašanje zdaj je, ali so pomisleki, ki so trg potisnili v prodajno kaskado, popustili. V avgustu in septembru se pričakujejo žarki volatilnosti. Vendar je pomembno vedeti, da so ti žepi vedno priložnosti," je dejal Krosby.

Vsi glavni delniški sektorji znotraj indeksa S&P 500 so se včeraj zvišali, najbolj pa nepremičninski in finančni sektor. Najbolj zaslužna za krepitev S&P je bila delnica Nvidie, ki se je podražila za skoraj štiri odstotke.

Indeks Nasdaq je po popravku še vedno višji za 9 odstotkov od začetka leta, zahvaljujoč močnim dobičkom tehnoloških podjetij in optimizmu glede umetne inteligence, zabeleženem v začetku leta.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija