Danes začenja veljati zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19, ki predvideva uvedbo za mnoge sporne mobilne aplikacije za sledenje okužbam z novim koronavirusom. Podaljšuje tudi subvencioniranje čakanja na delo doma ter določa, da bo nadomestila plač delavcev v karanteni krila država.
V VELJAVI ČETRTI PROTIKORONSKI ZAKON! Kaj to pomeni v praksi?
Slovenija
Ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo, ki je v veljavi od razglasitve epidemije sredi marca, se podaljšuje do 31. julija. Vlada ga bo nato lahko še dvakrat podaljšala, to je do konca septembra.
NOVA STANOVANJSKA SOSESKA MOMENTO V IZOLI: 175 moderno oblikovanih stanovanj na izjemni lokaciji - izkoristite priložnost, rezervirajte posvet na info točki!
Moderno zasnovana stanovanjska soseska, ki se bo nahajala v Izoli na območju Livad, predvideva gradnjo 175 stanovanj v izmeri od 50 do 250 kvadratnih metrov uporabne površine. Soseska vila blokov oziroma manjših stolpičev bo ponudila visoko kakovost bivanja z ločenimi vhodi in dvigali, estetsko oblikovana, istočasno pa tudi funkcionalna stanovanja, ki bodo z umeščenostjo v samo mesto in z zeleno okolico, prinesli kakovost bivanja sredi mesta, na odlični lokaciji, praktično sredi obalnih mest.
Do konca septembra bo država prevzela tudi nadomestila plač za delavce v karanteni, ki jim delodajalec ne bo mogel organizirati dela na domu. Višina nadomestila bo odvisna od vzroka za izdajo odločbe o karanteni, pri čemer bodo tisti, ki jim bo karantena odrejena zaradi stika z okuženo osebo v času opravljanja dela, prejeli nadomestilo v višini, kot če bi delali. Medtem tisti, ki bodo zavestno odšli v državo z rdečega seznama in jim bo ob vrnitvi odrejena karantena, povračila razen v določenih primerih ne bodo prejeli.
Glede odločb o karanteni je sicer v zakonu zapisano, da se bodo lahko vročale osebno ali na elektronski naslov, evidenco bo vodilo ministrstvo za zdravje, do nje pa lahko dostopata Zdravstveni inšpektorat RS in policija.
Z namenom preprečevanja širjenja okužb zakon določa vzpostavitev in zagotavljanje delovanja aplikacije za pametne telefone, katere namen je obveščanje uporabnikov o stikih z okuženimi in osebami, ki jim je bila odrejena karantena. Pripravili jo bodo na ministrstvu za javno upravo. Uporaba aplikacije bo prostovoljna, razen za tiste v karanteni in potrjeno pozitivne, zaradi česar so te določbe deležne kritik o nedopustnem nadzoru države nad državljani in grobem posegu v ustavne pravice. Opozicija je zato že napovedala ustavno presojo teh določb.
Za državljane držav s slabo epidemiološko sliko zakon predvideva možnost dovoljenja vstopa v državo z namenom tranzita, pri čemer je predviden poseben obrazec, ki ga morajo imeti pri sebi ves čas zadrževanja v naši državi. Dovoljenje lahko traja največ 12 ur.
Koriščenje turističnih bonov, ki jih je država razdelila vsem prebivalcem, je od danes mogoče tudi v tistih nastanitvenih obratih, ki dejavnost opravljajo samo sezonsko. To torej pomeni vse nastanitvene obrate in ne le tistih, ki so bili v register vpisani marca ob razglasitvi epidemije, kot je veljalo doslej.
Zakon prinaša še nekatere druge rešitve, med njimi 31 milijonov evrov za financiranje dodatnih kadrov v socialnovarstvenih zavodih v javni mreži, možnost koriščenja študentskih bonov za prehrano tudi v drugi polovici julija ter zamik roka, do katerega morajo delodajalci po zaključku šolanja zaposliti svojega štipendista.