V NSi razmišljajo o novih interpelacijah, tudi zoper obrambnega ministra Romana Jakiča, čeprav je za zdaj še ne pripravljajo. Za interpelacijo pa je po njihovem mnenju zrela tudi premierka Alenka Bratušek, in to na podlagi določenih zapisnikov s sej nadzornega sveta NKBM, katerega članica je bila, je danes ocenil poslanec NSi Jožef Horvat.
Več o tem, kako utegnejo od premierke zahtevati pojasnila glede njene nekdanje vloge v nadzornem svetu NKBM, Horvat za zdaj še ni povedal.
NSi je sicer skupaj s SDS vložila tudi interpelacijo zoper ministra za infrastrukturo Sama Omerzela, ki jo bodo poslanci verjetno obravnavali že na januarski seji DZ. Med drugim Omerzelu očitajo poslovanje njegovega podjetja Lastinski z državo.
Če bodo koalicijske partnerice pri glasovanju o Omerzelu vzdržane, bi bilo to po Horvatovem mnenju najslabše možno sporočilo javnosti. Obrambni minister Jakič, ki bi si po mnenju NSi tudi zaslužil interpelacijo, pa je sicer v predkazenskem postopku zaradi sumov zlorabe položaja pri opravljanju gospodarske dejavnosti.
Horvat je sicer danes koalicijo pozval, naj bo njena prioriteta v novi koalicijski pogodbi spodbujanje gospodarske rasti. Naloga vlade je, da Slovenijo odpre za tuje investitorje, je dejal na današnji novinarski konferenci v DZ.
Opozoril tudi na neizvajanje obstoječega zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki ga je pripravila prejšnja vlada, ter kritično ocenil nov predlog zakona, ki je v postopku v DZ.
Po Horvatovem mnenju je v predlogu zakona najbolj sporno, da ne predvideva enotnega upravljanja, saj bosta poleg SDH ostala še Slovenska odškodninska družba in Kapitalska družba. Po definiciji tako to sploh ni holding, pravi Horvat. Če bi bil, bi moral imeti po njegovih besedah lastniško in upravljavsko funkcijo.
Poslanec je še opozoril, da je v organih SDH opozicija "brutalno zavrnjena". Spomnil je, da je sedanja premierka v času priprave obstoječega zakona, ko je bila še v opoziciji, vztrajala, da opozicija dobi v nadzornem svetu SDH več mest. "Vlada se sedaj obnaša, kot da je državno premoženje v njeni lasti. A ni. Je v lasti državljanov, tudi opozicije," je dodal Horvat.
Spomnil je še, da se bo v zakonu o SDH ignoriral t.i. Lahovnikov zakon glede omejitve plač direktorjev v državnih podjetjih. Po mnenju NSi je nespodobno, da imajo menedžerji v nebo segajoče plače, pri čemer se ne ozirajo na to, kakšni so rezultati. So pa v NSi za to, da se dobre menedžerje tudi izdatno nagradi, če so rezultati dobri.
Koalicijo je Horvat tudi okaral, ker že zamuja s pripravo izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu, zapisanem v ustavo. Za zdaj v NSi nimajo informacije, ali vlada ta zakon sploh pripravlja.