V Dekanih bodo na letošnjih Hlajevih dnevih spregovorili o aktualnih izzivih v oljkarstvu. Glavni poudarek bo na novih sortah v super intenzivnih nasadih in uporabi dronov v kmetijstvu, spregovorili pa bodo tudi o zdravstvenem varstvu rastlin, kakovosti in količini oljčnega olja.
V DEKANIH O AKTUALNIH IZZIVIH V OLJKARSTVU: Nove sorte v super intenzivnih nasadih in uporaba dronov
Koper
Predstojnica Inštituta za oljkarstvo Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper Maja Podgornik je pojasnila, da je posvet, ki ga prirejajo v okviru javne službe iz oljkarstva, v celoti namenjen oljkarstvu in največjim izzivom, s katerimi se v panogi soočajo. Med glavnimi temami, ki jih bodo naslavljali, so nove sorte oljk, ki jih razvijajo raziskovalne ustanove po svetu za super intenzivne nasade, v katerih je zasajeno tudi do 1200 dreves na hektar.
Hkrati bo beseda tekla tudi o zdravstvenem varstvu oljk, kakovosti oljčnega olja, življenju v tleh oljčnika in rabi dronov v kmetijstvu. Ti se namreč v oljkarstvu po besedah predstojnice vse pogosteje uporabljajo, in sicer za ocenjevanje fiziološkega stanja rastlin ali pa služijo kot pomoč za škropljenje.
Podgornik je sicer povedala, da je za napovedi o tem, kakšna bo letošnja sezona oljčnega olja, še precej zgodaj. Trenutni cvetni nastavek oljk je označila kot dobrega, a razložila, da vendarle ni vse tako enoznačno. "Oljka ima v polni rodnosti 500.000 cvetov, le en odstotek njih pa se razvije do končnega ploda," je pojasnila.
Spomnila je, da h kakovosti in količini letine vplivajo tudi številni drugi dejavniki, kot so vremenski vplivi in škodljivi organizmi, za katere je dejala, da so v zadnjih letih večkrat zdesetkali pridelke.