Tožilstvo je danes po razglasitvi oprostilne sodbe v zadevi Trenta za prvaka SDS Janeza Janšo in soobtožena napovedalo pritožbo. Kot je v izjavi za medije povedal tožilec Boštjan Valenčič, je nad sodbo zelo presenečen, glede na dokaze v spisu je pričakoval obsodilno sodbo. Po pisni obrazložitvi sodbe se bodo nanjo pritožili, je dejal.
TOŽILSTVO NAPOVEDALO PRITOŽBO: Tožilec Valenčič nad oprostilno sodbo "zelo presenečen"
Slovenija
Tožilec Boštjan Valenčič meni, da je sodba oprostilna predvsem zaradi višine cene Janševega zemljišča v Trenti, ki naj bi bila dosežena v prodajnih pogodbah. "Izvedenka, ki je izdelala cenitev za podjetje Imos leta 2003, je to ceno postavila pri 20.000 evrih, ampak ta cenitev sodišča očitno ni prepričala," je dejal Valenčič. Na vprašanje, ali lahko modificira obtožnico med pritožbo, je pojasnil, da je bila obtožnica že modificirana na enem izmed narokov in takšna bo ostala tudi v pritožbenem postopku.
Prvak SDS Janez Janša je po izreku oprostilne sodbe pred zbranimi podporniki izpostavil, da oprostilna sodba prihaja po skoraj 15 letih zasliševanj, procesov, blatenja, kraje zdravja, življenja, svobode in časa. "Pravica odložena je pravica odrečena, ne glede na to, kaj je na koncu. Zato se naš boj šele začenja," je dejal Janša. V svojem govoru je izpostavil, da je v sodnih postopkih še "na stotine ljudi", ki tam ne bi smeli biti, če ne zaradi drugega, zato ker postopki trajajo predolgo.
Tožilec Valenčič pa je ocenil tudi, da je današnja sodba dokaz, da slovensko pravosodje deluje, saj obtožene obsodi ali pa jih spozna za nedolžne, kot je v primeru Trenta.
Senat celjskega sodišča je danes predsednika SDS Janeza Janšo ter soobtožena Branka Kastelica in Klemna Gantarja namreč oprostil očitkov za zlorabo položaja pri nepremičninskem poslu v Trenti. Po mnenju sodnega senata pod vodstvom Cvetke Posilovič tožilstvu ni uspelo z gotovostjo dokazati očitanih dejanj.