TONIN V ZAGATI: Kaj ga je spravilo v neprijeten položaj?

Slovenija

Slovenija je še vedno med tistimi članicami zveze Nato, ki za obrambo namenjajo najmanj. Pri uresničevanju cilja dveh odstotkov BDP za obrambo je na 25. mestu, pri cilju glede obrambnih naložb na 26., je danes v Bruslju povedal obrambni minister Matej Tonin. Poudaril je, da je bila razprava o tem za Slovenijo neprijetna.

Obrambni ministri članic zveze Nato so na tokratnem dvodnevnem zasedanju v Bruslju, ki je bilo sicer osredotočeno na rusko grožnjo Ukrajini, pregledali tudi uresničevanje ključnih obrambnih ciljev zavezništva. Pregled delitve bremen je bil za Slovenijo precej neprijeten, je povzel Tonin.

Zaveznice so se na vrhu v Walesu leta 2014 zavezale, da bodo v desetih letih zagotovile, da bodo za obrambo namenjale dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) in da bo šla petina obrambnega proračuna za naložbe. Slovenija je po najnovejših podatkih pri uresničevanju cilja dveh odstotkov na 25. mestu, pri uresničevanju cilja 20 odstotkov pa na 26. mestu, je povedal Tonin. "Toliko o tej opevani pretirani razsipnosti Slovenije, o kateri poslušamo doma," je pripomnil.

Slovenija bo po Toninovih besedah v tem letu za obrambo namenila 1,3 odstotka BDP, za leto 2023 je v proračunu za to predvidenih 1,4 odstotka BDP, v letu 2024 pa 1,5 odstotka BDP. Devet zaveznic cilj dveh odstotkov že dosega, približno polovica naj bi ga dosegla v letu 2024 in "žal Slovenije med njimi ne bo", je dejal. Ob tem je slovenski minister izpostavil, da je bilo v razpravi v Bruslju slišati opozorila, da ni pošteno, da gospodarsko šibkejše države plačujejo za varnost gospodarsko močnejših članic. "Solidarnost ni brezmejna," je poudaril.

Ko gre za uresničevanje cilja, da se petina obrambnih proračunov nameni za naložbe, je Slovenija v minulih petih letih delež precej izboljšala, od pičlih petih odstotkov na 17 odstotkov v lanskem letu. Letos naj bi se ta delež po Toninovih navedbah zvišal na 22 odstotkov, v prihodnjem letu pa na 23 odstotkov. Minister je ob tem poudaril, da so v Natovih razpredelnicah podatki nekoliko drugačni, ker so jih pripravili na podlagi oktobrskih številk, ko je bila Slovenija še v postopku sprejemanja proračunov.

Po podatkih iz lanskega junija je Slovenija za obrambo namenjala 1,28 odstotka BDP, s čimer je bila med zadnjimi, za naložbe pa 15,7 odstotka, s čimer se je tedaj uvrščala na zadnje mesto.

Na vprašanje, ali ga je ameriški obrambni minister Lloyd Austin na dvostranskem pogovoru opozoril na obrambne izdatke v Sloveniji, je Tonin odgovoril, da je obrambni sekretar Austin opazil slovenska prizadevanja.

Ameriški minister je po Toninovih besedah sedanji slovenski vladi izkazal priznanje, da ji je v tem mandatu uspelo veliko in da se stvari vidno premikajo, obenem pa izrazil željo, da Slovenija v tej smeri nadaljuje tudi v prihodnosti.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  17 .02. 2022 ob  17: 04
Kristjan Tonin naj nažica cerkev, da vplača v NATO proračun.....sramota,da kupujemo orožje, 140.000 ljudi pa nima zdravnika, mrš hinavski ministrant!!!!
Istriano |  17 .02. 2022 ob  16: 48
Tonin, manj kot govori v javnosti, višji volilni rezultat bo dosegla njegova stranka.