TEŽAVE PIRANČANOV, KI ŽIVIJO V "KULTURNI DEDIŠČINI": Klima lahko prinese zajetno globo (VIDEO)

Piran

Pred nami je nov vročinski val, verjetno najhujši v letošnjem poletju. Temperature naj bi namreč ponekod presegle 40 stopinj Celzija. Zadrževanje v globoki senci in hladnejših prostorih bo zato obvezno. Kako pa bodo vročino preživeli stanovalci blokov, ki so na seznamu kulturne dediščine in kjer klime ni mogoče namestiti?

S tega vidika so najbolj oškodovani Pirančani, saj so številne stavbe v Piranu na seznamu kulturne dediščine. To pomeni, da klasične klime nanje ni mogoče namestiti oziroma je potrebno za to pridobiti ustrezna soglasja Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

V primeru, da boste delali mimo pravil, vas lahko doleti globa v višini od 500 do 1200 evrov. Več pa v našem prispevku (zgoraj).

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Shriba |  13 .07. 2022 ob  12: 40
Pajade, ma kaj si plačal ?
Alora si mona.
Na tem portalu lahko v nekaj sekundah zastonj dobiš odgovor kje stoji tvoj dom.

gisportal.gov.si/portal/apps/webappviewer/index.html
pajade |  12 .07. 2022 ob  23: 56
Jaz to razumem tako: če si na položaju, imaš vplivne prijatelje in si pripravljen dat debelo kuverto "nekomu" v žep, boš dovoljenje za klimo dobil, ostali bodo plačevali za negatvno soglasje... Ja, tudi zavod za varstvo kulturne dediščine mora živet, tudi če je sam sebi v namen.
Drago sem plačal spomeniškovarstveno soglasje, v katerem so ugotovili, da moja hiša ni v spomeniškovarstvenem območju. To so moje (negativne) izkušnje...
Zhe |  12 .07. 2022 ob  11: 37
Se strinjam s Pjerom, po celi Evropi imajo glede tega podobna in jasna pravila in če je kaj pri nas problem je ravno to, da bomo vedno dali prednost 'praktičemu' in 'poceni', medtem ko je kulturna dediščina, lepota in estetika 'neuporabna', 'nekoristna' ter predstavlja zgolj breme v očeh mnogih. Premnogi se obnašajo kot žrtve, ko se zahteva spoštovanje pravil, kar pa mene osebno najbolj žalosti je pa potem to, da mnogi simpatizirajo s tistim, ki krši pravila, namesto da bi kot družba znali vzpostavit določene dogovore in se jih tudi držali.

Medtem pa se v divji apartmanizaciji trži npr. Piran kot 'srednjeveški kulturni biser', bo pa ta isti apartma, ki se ga trži na račun kulturne dediščine, imel neprimerno umeščeno klimo na napol propadajoči fasadi (ki bo po možnosti obnovljena samo na višini pritličja), plastična vrata, plastična okna, prizidek/altano na črno ... in žal se podobno, neredko, obnaša tudi oblast - asfaltiramo namesto tlakujemo, toleriramo 'začasne' objekte na javni površini, ki postanejo trajni, legaliziramo črne gradnje, ne omejujemo divjega oglaševanja, toleriramo, da je vsaka klet postala apartma, pred tem apartmajem se postavi nato še mize in stole, iz travnikov delamo parkirišča ... skrajna prostitucija prostora.

Če bo šlo tako naprej bodo naša (sicer čudovita) istrska mesta bolj podobna favelam v južni Ameriki ali revnih predelih Azije, kot pa srednjeveškim mestom podobnega kulturnega porekla.
Pjero Shriba |  12 .07. 2022 ob  09: 47
Ma kaj razumete, lepo vas prosim.
Pred desetletji so ti forešti v Izoli do tal porušili cerkev sv. Petra, ker niso imeli pojma za kaj se gre.
Pred nekaj tedni je piranski občinski svetnik z bagerjem zrušil ostanke stare cerkve.
Komu češ razlagat kaj je kultrna dediščina.
Važno, da se gradi vikende po nezazidljivih parcelah in se pečejo čevapčiči in pljeskavice.
Nikjer ni prepovedano postavljat klima naprave !
V mestnih jedrih jo lahko postavite stran od ulice ali pa na strehi.
POPOLNOMA ENAKA PRAVILA IMAJO V FRANCIJI, ITALIJI, NEMČIJI, AVSTRIJI...
A ja seveda, to je v Evropi, kar tem našim foreštom nikakor ne diši.
nylarazgotra |  11 .07. 2022 ob  22: 15
13
Razumem kulturno dediščino ampak do določene meje. Kar je preveč je preveč. Malo se pretirava v centrih mest. Sama neka dovoljenja in soglasja ampak ni za vse smrtnike enako.