TEM HUJŠA BOLEČINA, TEM VEČJI JUNAK: Prednosti, ki jih prinaša težko otroštvo

Trendi

Ideja "težkega otroštva" je pogosto dojeta kot nekaj groznega. Večina psihologov se osredotoča le na negativne posledice težkega otroštva, kot so psihološke travme in pomanjkanje samozavesti. Vendar pa je skupina znanstvenikov to temo preučila z drugega vidika in ugotovila, da imajo ljudje, ki so imeli težko otroštvo, številne prednosti pred tistimi, ki so odraščali v boljšem okolju.

Umetniški talenti

Znanstveniki iz Kalifornije so raziskovali povezavo med težkim otroštvom in umetniškimi talenti. Anketirali so 234 ljudi iz umetniških poklicev, kot so glasbeniki, plesalci, igralci in oblikovalci, glede njihovega otroštva. Ugotovili so, da so tisti z zelo težkim otroštvom bolj nagnjeni k anksioznosti in sramu, vendar so tudi bolj predani umetnosti. Umetnost jim je dajala moč za spreminjanje njihovega življenja na bolje, piše Bright Side.

Visoka prilagodljivost

Otroci, ki odraščajo v težkih razmerah, se hitro prilagajajo stresu. To jim omogoča, da se lažje prilagajajo spremembam in najdejo rešitve v vsaki situaciji. Imajo razvito kognitivno fleksibilnost in asociativno mišljenje, kar jim omogoča, da vidijo povezave med različnimi dogodki in objekti.

Izbira "hitre strategije"

Ljudje, ki so v mladosti doživeli težave, pogosto živijo po "hitri strategiji". To pomeni, da izbirajo takojšnje koristi, namesto da bi čakali na dolgoročne nagrade. Primer tega je "Stanfordov eksperiment s penicami" (angl. marshmallows), kjer otroci iz nestabilnih okolij raje takoj pojedo penico, namesto da bi čakali na dvojno nagrado kasneje.

Hitro prepoznavanje nevarnosti

Norepinefrin je hormon, ki pomaga pri prepoznavanju nevarnosti. Ljudje, ki so imeli težko otroštvo, lahko hitreje prepoznajo nevarnost in takoj začnejo iskati načine, kako se ji izogniti. Zmerna raven stresa lahko pozitivno vpliva na možgane, izboljša spomin in sposobnost učenja.

Dober spomin in sposobnost empatije

Otroci, ki so odraščali v težkih razmerah, imajo boljši spomin. Hitro pozabijo nepotrebne informacije in se osredotočijo na pomembne. Prav tako imajo razvito empatijo in zmožnost razumevanja čustev drugih, kar jih naredi dobre psihologe.

Kako premagati negativne trenutke iz otroštva

Namesto da se osredotočate na negativne spomine in krivite otroške travme za svoje neuspehe, se raje osredotočite na pozitivne vidike življenja. Psihoterapevt Ian Morgan Cron predlaga vajo, kjer oseba najprej pripoveduje svojo zgodbo kot žrtev, nato pa kot junak. S tem se lahko osredotočite na svetle plati svojega življenja in preteklih izkušenj ne zanemarjate.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija