V nekaterih trgovinah so že začeli z omejevanjem določenih izdelkov pri nakupih. Tako so, na primer, v koprskem Eurospinu kupci pri moki in olju naleteli na obvestilo, da je mogoče pri enem nakupu dobiti le dva kilograma moke in dva litra olja. Podobnih ukrepov so se začeli posluževati tudi nekateri hrvaški in italijanski trgovci, zato smo se obrnili na največje slovenske trgovce, ki so pristoni v Slovenski Istri, za pojasnilo, kaj lahko pričakujemo v bližnji prihodnosti. Nas čakajo stroge restrikcije?
STRAH PRED STROGIMI RESTRIKCIJAMI V TRGOVINAH: Pojasnilo trgovcev o praznih policah, ali je skrb upravičena?
Slovenija
Poleg koprskega Eurospina so nakupe pri moki in olju omejili tudi v Famili in Centro Discountu takoj za mejo, kjer so obalni prebivalci redne stranke.
Pri največjem slovenskem trgovcu Mercatorju pravijo, da je na njihovih policah vsega dovolj, tudi olja in moke. "V sodelovanju s svojimi dobavitelji smo tako v regiji kot drugod zadostno založeni z vsemi izdelki za dnevno rabo v gospodinjstvu, dobave so stabilne in varne." Poudarjajo pa, da je v trenutnih razmerah veliko odvisno tudi od tega, koliko so kupci racionalni, "saj kupovanje na zalogo lahko ustvari vtis, da česa primanjkuje, denimo olja in moke, kar pa ne drži".
Mercator: O omejevanju pri nakupih ne razmišljamo
Dodajajo, da je res, da včasih morda ne utegnejo takoj založiti polic z novimi izdelki, ker so skladišča v trgovinah prostorsko omejena. O omejevanju pri nakupih pa v Mercatorju ne razmišljajo. "Kupce prosimo, naj kupujejo skladno s svojimi potrebami, vse skupaj pa prosimo, naj ne širijo negotovosti po nepotrebnem," zaključujejo.
Spar: Nakupov 'na zalogo' je manj kot na začetku epidemije
Pri Sparu sicer opažajo, da več ljudi trenutno kupuje nekoliko več na zalogo, a je takšnih nakupov precej manj kot ob začetku epidemije covida-19. Tudi pri njih 'na zalogo' kupujejo moko in olje. Razloga, da bi postavili omejitve pri nakupih, trenutno ne vidijo, saj so njihove dobave izdelkov nemotene. Se pa občasno zgodi, priznavajo v Sparu, da so zaradi povečanega povpraševanja nekatere police bolj prazne, a jih hitro spet napolnijo.
Lidl: V zadnjih dneh se je stanje nekoliko umirilo
Zaradi povečanega povpraševanja in kupovanja na zalogo se tudi v Lidlovih trgovinah zgodi, da nekateri kupci posledično naletijo na prazne police. Pa ne zato, ker izdelka ne bi mogli dobaviti, ampak ga preprosto zmanjka, skladišča pa so prostorsko omejena. "V zadnjih dneh se je stanje sicer nekoliko umirilo. Ves čas sodelujemo z dobavitelji in skrbimo za zadostne zaloge. Naše trgovine zalagamo na dnevni ravni, zato je skrb odveč," pravijo pri Lidlu in dodajajo:
"V minulih dneh je bilo nekaj slabe volje, saj zaradi povečanega nakupovanja nekaterih preostali kupci niso mogli dobiti izdelka, ki so ga takrat potrebovali. Omejevanja nakupa z določeno količino na izdelek zaenkrat nismo uvedli."
Hofer: Povečana prodaja moke in olja je posledica humanitarnosti
Pri Hoferju povečano prodajo moke in olja povezujejo s humanitarnostjo, saj so zadnja dva vikenda zbirali izdelke za pomoč družinam v stiski v Sloveniji in Ukrajini. "Tako moka kot olje se namreč kot osnovni živili pogosto znajdeta v košari, v kateri zbiramo izdelke," pojasnjujejo.
Kupce mirijo, da dobave izdelkov potekajo nemoteno in ni nobene potrebe po ustvarjanju zalog doma. "Tudi v času epidemije smo že dokazali, da lahko zagotavljamo nemoteno delovanje dobavne verige," zaključujejo pri Hoferju.
Vprašanja smo naslovili tudi na Tuš in Eurospin, vendar njunih odgovorov še nismo prejeli.