'SOL ZA SMREKO': Piran in Bled v skupni turistični zgodbi (FOTO)

Piran

Piran in Bled sta združila moči v inovativni pobudi 'Sol za Smreko', ki simbolno povezuje obmorsko in alpsko Slovenijo. Projekt temelji na izmenjavi kulturne dediščine, trajnostnem turizmu in skupnih dogodkih, s katerimi želijo obiskovalce spodbuditi k odkrivanju obeh destinacij tudi izven glavne sezone. Prvi skupni koraki so bili predstavljeni danes v Portorožu.

V sejni dvorani nekdanjega skladišča Monfort v Portorožu so danes predstavili inovativno pobudo, ki združuje dve na prvi pogled povsem različni, a v marsičem sorodni slovenski destinaciji – Piran in Bled. Gre za projekt 'Piran x Bled – Sol za Smreko', ki so ga na novinarski konferenci predstavili Patricija Gržinič, direktorica Turističnega združenja Portorož, Blaž Veber, direktor Javnega zavoda Turizem Bled, in Mojmir Kovač iz Avditorija Portorož.

Simbolika in vizija: Sol ob morju, smreka v gorah

Pobuda temelji na simbolni in vsebinski povezavi dveh krajev – piranske soli in blejske smreke, ki predstavljata njuni naravni in kulturni identiteti. Projekt je bil s podpisom pisma o nameri formaliziran aprila letos na Blejskem turističnem forumu 'Vizija 2045' in predstavlja začetek dolgoročnega sodelovanja med Občino Piran in Občino Bled na področju skupne promocije, trajnostnega razvoja in kulturne izmenjave.

Direktorica Turističnega združenja Portorož Patricija Gržinič je povedala, da ideja o povezovanju destinacij izhaja iz želje po dodatni in ciljno usmerjeni promociji. "Skupno zgodbo poleg domačim obiskovalcem želimo še močneje predstaviti na tistih tržiščih, ki jih že ocenjujemo za najmočnejša, sem pa sodijo avstrijsko, nemško in italijansko."

Skupni izzivi, skupni cilji

Kljub geografski oddaljenosti in razliki med morjem in gorami se Piran in Bled soočata s podobnimi izzivi: kako privabiti obiskovalce izven sezone ter kako kot turistični destinaciji z inovativnimi turističnimi produkti nastopiti na trgu, kjer je konkurenca zelo močna. Projekt 'Piran x Bled – Sol za Smreko' želi pokazati, da je z medsebojnim sodelovanjem mogoče ustvariti avtentične, butične in trajnostne turistične produkte, ki bogatijo ponudbo obeh destinacij.

Kultura kot vez

Projekt temelji tudi na bogati zgodovinski in kulturni dediščini. Piran je znan po svojih solinah, srednjeveški arhitekturi in glasbeni zapuščini Giuseppeja Tartinija, Bled pa po alpskem jezeru, gradu in zgodovini zdraviliškega turizma. "Obe mesti sta imeli pomembno vlogo že v času habsburške monarhije, danes pa se znova povezujeta kot partnerja v zgodbi, ki povezuje obe vodilni turistični destinaciji v Sloveniji," je poudaril direktor Javnega zavoda Turizem Bled Blaž Veber.

Dogodki skozi vse leto in izven sezone

V sklopu projekta je načrtovanih osem skupnih dogodkovpo štirje v vsakem kraju –, ki bodo skozi leto predstavljali bogato zgodovinsko, kulturno in turistično dediščino obeh destinacij. Dogodki bodo namenjeni družinam, domačim in tujim obiskovalcem, s ciljem povečati prepoznavnost obeh krajev tudi zunaj glavne turistične sezone. Po besedah Vebra med drugim že razmišljajo o pripravi več turističnih paketov, ki bodo dodatno povezovali obe destinaciji, poudarek pa naj bi bil na prenočitvenih obratih ter športnih in kulturnih dogodkih. Do ene izmed takšnih oblik sodelovanja bo prišlo v kratkem, in sicer 24. maja na dogodku 'Vrtnice & Rosé' v portoroškem Rožnem vrtu, kjer bo gostoval tudi blejski župan Anton Mežan

Mojmir Kovač iz Avditorija Portorož je povedal, da so prireditve velik del turistične ponudbe, v poplavi številnih pa je treba najti način, s katerim izstopaš. Tako bo po njegovih besedah posebna pozornost namenjena simbolni izmenjavi: "Pozimi bo Bled podaril smreko, ki bo krasila Tartinijev trg v Piranu, medtem ko bodo piranski solinarji na Bled pripeljali tradicionalno pridelano morsko sol – ne le kot darilo, temveč kot zgodbo, ki povezuje."

Vizualno identiteto projekta, ki temelji na konceptu 'Dve plati iste razglednice', je oblikovalo podjetje Minca design d.o.o. Grafični elementi združujejo motive soli in smreke, obale in gora ter izražajo simbolno dopolnjevanje teh dveh slovenskih ikon.

Ob koncu novinarske konference je potekala prva simbolna izmenjava daril: piranska solinarja sta podarila sol, blejska grajska gospoda pa v zameno kremšnite, vsak s svojim pomenom, vsak iz svojega okolja. Zaključni dogodek bo sledil decembra, ko bo potekala izmenjava soli za smreko. Dogodek sta popestrila solinarja iz solinarske družine Italijanske narodne skupnosti Giuseppe Tartini ter grajska gospoda, člana Kulturnega društva Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja, ki so s svojo zgodovinsko prezenco dodali avtentičnost in svečanost.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija