Bralci in bralke revije Jana so za Slovenko leta 2013 izbrali novinarko Eugenijo Carl. Kot so sporočili organizatorji, je "temperamentna novinarka kritična do nekritičnih in neobjektivnih kolegov novinarjev ter si upa to povedati na glas, sama pa vedno deluje v okviru javnega interesa, profesionalnih standardov in lastnih moralnih vrednot".
Slovenka leta 2013 je novinarka Eugenija Carl
Nova Slovenka leta je nedavno prejela tudi nagrado Društva novinarjev Slovenije za izjemne novinarske dosežke in tedaj smo lahko prebrali, da "prispevki Eugenije Carl ne potrebujejo podpisa, njen slog je prepoznaven in nezamenljiv. Prikrito postane odkrito, zamolčano zakričano, zastrto odstrto," še piše v sporočilu za javnost.
Poleg Carlove so bile za naziv Slovenka leta nominirane tudi igralka Lara Jankovič, ustanoviteljica Centra Korak Mateja Korošec, arhitektka Juta Krulc, pravnica Alja Markovič Čas, humanitarka Jožica Mikić Horvat, predsednica kulturnega društva Rozajanski dum Luigia Negro, igralka SMG Draga Potočnjak, inženirka matematike Pika Rajnar, novinarka in direktorica Gorenjskega glasa Marija Volčjak, športnica in tekaška legenda Helena Žigon in novinarka Nina Wabra Jakič.
Eugenija Carl
Slovenki leta 2013 je nagrado, kipec priznane umetnice Ljubice Ratkajec Kočica, izročila odgovorna urednica revije Jana Melita Berzelak, dogodka pa se je udeležila tudi predsednica vlade Alenka Bratušek.
Nominiranke je pred razglasitvijo sprejela tudi podpredsednica DZ Polonca Komar. Kot so sporočili iz DZ, je v pozdravnem nagovoru izrazila veselje, da v hramu demokracije lahko počastijo dejanja kandidatk, ki so zaznamovala slovenski prostor. Poudarila je, da se Slovenci redko zavedamo, kako težko se je posameznikom dvigniti iz povprečja. Čeprav statistike kažejo, da je ženskam težje in da so za svoje delo pogosto tudi manj plačane kot moški kolegi, beležimo premike, je dejala.
Omenila je, da se ženske v večjem številu odločajo za izpostavljene funkcije, celo eno ključnih vlog v Sloveniji je v tem kriznem obdobju prevzela ženska, tudi v DZ je tretjina poslank. Komarjeva je še dodala, da bi bilo v slovenski družbi marsikaj drugače, če bi se v družbeno-politično življenje vključilo več žensk, in jim prebrala Pavčkovo pesem Angel za žene.
Lani je naziv Slovenka leta prejela judoistka Urška Žolnir, še prej pa ilustratorka Jelka Reichman, leto pred njo smučarska tekačica Petra Majdič, še prej pa tedanja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Leta 2008 ga je prejela pesnica Neža Maurer, leto pred tem pa zdravnica Lilijana Kornhauser Cerar. Slovenko leta so prvič razglasili leta 1988.
Zjutraj se vse lačne postavijo pred vrata in čakajo. Takšne so kot Slovenci - čakamo. Tudi hrano čakamo.
Zgodaj zjutraj pa nas obišče sosedov mačkon, ki je navajen skakati na kljuko in odpira vrata.
Zanimivo, da sploh ni lačen in da drugače teh mačk sploh ne mara.
A ko skoči na kljuko in se vrata odprejo, mačkon stopi najprej k gospodarici, ostale mačke pa planejo po hrani.
Takšni smo Slovenci kot moj trop mačk pred vrati.
Naredi ti, da meni ne bo treba.
Tudi dogodki na tržnici so bili znani vsem. Je pa edina , ki je napadla tako , da je prizadela vse . Tudi tiste poštene. To je ta senzacionalizem , ki mi gre na jetra . V novinarskih krogih jo spoštujejo , je pa ne marajo . Skrivati vestičke pred drugimi , samo , da bo ona prva. Saj je ok , ampak , tako se dela med sošolci v osnovni šoli. Novinarstvo pri nas je še vedno na fazi embria , posebno raziskovalno novinarstvo , kjer ima v rokah vajeti država i in moraš plesati kot ti država - beri uredniki- -ukazujejo.
Popolnoma prav dam tistim , ki pravijo , zakaj se ne postavi za delavce , nihče od novinarjev ni pokazal na niti enega od delodajalcev , sploh ne vemo kdo so ti ljudje , ki izkoriščajo delavce v Luki Koper. Zakaj ni nihče pokazal na prejšnje vodstvo v luki , ko so našli toliko zakopanih stvari okoli luke , na bonifiki so našli en akumulator in so skoraj linčali Popoviča. Da ne govorim , ko se je ostrigel za deset dolarjev s kartico od občine . Televizije in mediji so dali ta dogodek pred vsemi mrtvimi takrat na svetu. Ma lepo vas prosim. Zakaj nihče od novinarjev ne piše o nesposobnosti tistih , ki si to res zaslužijo. Pišejo dobro o politikih , ki nimajo pojma in v življenju niso naredili ničesar , razen , da so nas vse zadolžili. To sprejemajo novinarji tako , kot ,da se ni nič zgodilo in zato se tudi nič ne zgodi.
No Evgenija je naredila vsaj prvo stopnico , to je pohvalno , ampak ona in vsi ostali morajo prehoditi še cela nadstropja dreka , katerega nihče noče niti videti niti vohati. Čakamo , da se razgadi samo od sebe , to pa traja in traja in traja.
Želel povedati, da se sprevrženost plemeniti v negospodarstvu in v zavodih, pa po klubih.......itd s tem ,ko jim je dodeljena licenca, odvzeti pa jim je ne more (noče) nihče. Preveč so premreženi z politki.
Ministrica pa želi ukrepati proti korupciji in kriminalu v gospodarstvu.
Naša vlada ni vredna nit tri........naj pusti gospodarstvo pri miru in naj se loti čistit "svojo" greznico.
Licenco danes podeljujeje skupina sprevrženih ljudi , ki kujejo kapital iz politike.
Delavcu čast in oblast !
Nenazadnje pa ti ljudje, ki jih Carlova intervjuja, uporabljajo točno take in še hujše metode za diskvalifikacijo svoji nasprotnikov, pa naj še njih trofne. Saj veš, kar seješ to žanješ.