Na današnji novinarski konferenci je Občina Izola gostila eminentnega gosta. Raziskovalec, predavatelj in mislec, prof. dr. Timi Ećimović, doma iz Medošev, bo 28. novembra v Manili, glavnem mestu Filipinov, prejel pomembno mednarodno priznanje Gusi peace prize za delo na proučevanju klimatskih sprememb in sonaravne prihodnosti človeštva.
Gre za eno največjih mednarodnih priznanj, ki jih od leta 2002 podeljujejo za različna področja človekovega ustvarjanja in dela ter predvsem znanja in ima za ta del sveta podoben pomen kot Nobelova ali Pulitzerjeva nagrada. Barbara Dobrila iz Društva Izolani je predstavila življenjsko pot dr. Ećimovića, ki je profesor in predstojnik katedre za okoljske vede na Univerzi Ansted (Britanski Deviški otoki).
"Z nagrado Gusi peace prize, ki jo podeljuje dobrodelna organizacija Gusi Peace Prize Foundation, Slovenija vstopa na zemljevid sveta," je prepričan Ećimović, ki sicer pravi, da ni zbiratelj nagrad, vse življenje pa je njegovo temeljno vodilo trdo delo. Po njegovih besedah se mora človek vse življenje izobraževati, ne zato, da bo veliko znal ali da bo bogat, temveč zato, da bo razumel; in prav za razumevanje imajo ključno vlogo matere, saj se veščina razumevanja začne že v otroških letih.
Za znanstveno raziskovalno delo je bil štirikrat nominiran za Nobelovo nagrado: prvič leta 2003 za raziskave na področju sistema klimatskih sprememb, drugič leta 2007 za raziskave na področju informacijske teorije narave, tretjič leta 2010 za raziskave na področju okoljske teorije narave in leta 2012 za raziskave na področju izhodišč narave. 25. septembra 2011 je na svečani konferenci v Xiamenu na Kitajskem predstavil deklaracijo "Platforma svetovnih mislecev o trajnostni sonaravni prihodnosti človeštva", ki je osnova za uresničevanje družbene metodologije in tehnologije trajnostne sonaravne prihodnosti človeštva. Deklaracija je bila v treh mesecih prostovoljno prevedena v 25. jezikov in januarja letos objavljena kot elektronska knjiga v angleščini.
Prestižno mednarodno nagrado bo prejel kot avtor in ustanovitelj omenjene deklaracije ter kot ustanovitelj in predsednik Svetovnega foruma mislecev. Letos bodo v Manili podelili 20 priznanj predstavnikom držav iz Severne in Južne Amerike, Azije, Afrike in šestim državam iz Evrope, med katerimi je tudi Slovenija.
Sorodne novice: