SE ZGODOVINA PONAVLJA? Bržan opozarja, da smo v preteklosti že bili priča nasilnemu spreminjanju imen

Koper

V koprskem mestnem jedru so v minulih dneh protestno obrnili označevalne table z navedbo zgodovinskih imen trgov in ulic. Pobudo za to je dal koprski župan Aleš Bržan po tistem, ko so na občini prejeli odločbo inšpektorata za kulturo in medije, da morajo omenjene table odstraniti. Te namreč ne sledijo zahtevam zakona o javni rabi slovenščine.

Na tablah, ki jih je občina postopoma nameščala od leta 2017, so navedena zgodovinska imena trgov in ulic, kakršna so nosila v preteklih stoletjih. Po mnenju inšpektorata bi morala biti imena navedena zgolj v slovenskem in italijanskem jeziku.

Koprski župan Bržan še naprej stoji za svojo odločitvijo in je ob tem dejal, da so bili v preteklosti prav na tem območju že priča nasilnemu spreminjanju imen, priimkov in krajev, za kar na občini menijo, da se ne sme več ponoviti. Odločbo inšpektorata zato razumejo kot sovražni govor, ki želi spreminjati kulturno identiteto mesta.

Kot je še pojasnil Bržan, so se za protestno obračanje tabel odločili, ker ministrstvo za kulturo v času, ko so jim posredovali več pripomb in alternativ, ni storilo nič, da se odločba ne bi zavrgla. "Naša zgodovina je sestavljena iz več različnih kultur in dejavnikov, ki so se tukaj mešali, in na to moramo biti ponosni. Moji predniki so slovanskega rodu in govorijo oba jezika, slovenščino in italijanščino. Tudi jaz govorim oba jezika in upam, da ju bodo tudi moji potomci," je ob tem še dodal v sporočilu za javnost.

????Protestno obračamo table‼️ Odločba Inšpektorata RS za kulturo in medije, ki nam je naložil odstranitev označevalnih...

Posted by Aleš Bržan on Friday, August 23, 2024

V pogovoru za POP TV je Bržan ponudil še primer table Campo della Madonnetta, ki bi v prevodu postala Njiva male Marije. Kot je poudaril sam, bi bilo to "butasto in neprimerno".

Podporo tablam so izkazali tudi predstavniki koprskega odbora stranke Levica. Na družbenih omrežjih so zapisali, da so v stranki vedno javno zagovarjali in podpirali italijansko narodno skupnost ter uveljavljanje njenih pravic, še posebej glede prisotnosti jezika v javnosti, ter njene zgodovinske prisotnosti v teh krajih, s tem pa bodo nadaljevali tudi v prihodnje.

Kot je za POP TV povedala predstojnica Inštituta za jezikoslovne študije na Znanstveno-raziskovalnem središču Koper Vesna Mikolič, v Kopru obstajajo dvojezične table, zaradi turističnih namenov celo trojezične, namen spornih tabel pa je drugačen. Poleg tega sporne table nimajo enakega namena, saj te predstavljajo zgolj izvirno poimenovanje kraja, ki temelji na verodostojnem dokumentu.

Po ugotovitvah inšpektorata je spornih sicer 33 tabel, na katerih najdemo zgodovinska in ledinska imena ulic in trgov v italijanskem oziroma beneškem narečju, ki jih najdemo na stavbah v središču mesta. Inšpekcijo po pojasnilu občinske komisije za toponomastiko moti, da je napisani toponim samo v italijanskem jeziku, ki je bil leta 1905, ko so uradna poimenovanja koprskih trgov in ulic stopila v veljavo, uradni jezik.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
entam |  30 .08. 2024 ob  21: 22
Pardon, tripah.
entam |  30 .08. 2024 ob  21: 22
Istra je predvsem v vaših vampih.
frikofrkic |  28 .08. 2024 ob  17: 23
Entam, nekateri neistrani bolj sami sebe sovražite in za tolažbo na napačen način poskušate razumeti zakaj je Istra v naših srcih.
Bržan je že prav povzel, noben Slovenec, Italijan ali drugi nam nima kaj vsiljevati. Podobno je tudi v kakšnem drugem delu Primorske. Povzemam Mlakarja:
Maaa, veste kaj, vse kar je prou, spoštuvam jst oblast,
če reče dej, jaz ji bom dal pršut, panceto, mast,
ma veste kej, ma mi ne bo žal dat zadni par kalcet,
ma vino pej vse kr je prou, si vtaknte v ret!
Ištrijan |  28 .08. 2024 ob  11: 25
@ entam | 28 .08. 2024 ob 08: 38

Obala še vedno ostaja v slovenskem pravopisu, brez skrbi:

obála -e ž (ȃ) pas zemlje ob morju, jezeru: urediti, utrditi obalo; kamnita, peščena obala / usmeriti ladjo k obali; stati na obali; voziti se ob obali / morska obala
// svet ob morju, jezeru: obala se počasi spušča proti morju; več sto kilometrov dolga obala; gričevnata, razčlenjena obala / slovenska obala
♦ geogr. obala meja med kopnim in morjem, jezerom; navt. operativna ali pristajalna obala urejena za pristajanje ladij


Nobenega ne poznam, ki bi živel na obali (na ozkem pasu zemlje med kopnim in morjem). Poznam pa veliko ljudi, ki živijo v Istri, to je na ozemlju, ki vsebuje tudi obalo. Ne vem zakaj ste v Istri, če gojite tolikšno sovraštvo do Istre in Istrijanov?! Če že kdaj pride do regij, je pa Regija Istra edina smiselna odločitev ravno zaradi vseh specifičnosto, ki jih Istra ima, te pa se zelo razlikujejo tako od notranjske kot od "primorske"


entam |  28 .08. 2024 ob  08: 38
-5
Kako ga ni sram enačiti čas italijanskega iredentizma s temi tablami? Primorcem so Italijani zamenjali imena tako natančno, da so celo pretolkli nagrobne spomenike pokopališč in v sodelovanju s cerkvijo prepisali rojstne knjige. Italijani so podedovali ta prostor od nekoga pred njimi. In tisti pred njimi še od nekoga prej. Slovence in Hrvate so zlili v enotne Slovane in jih poimenovali allogeni. Danes Istrani ostalim rečejo furešti. Kako abotno početje.

Bržan je hlapec istrofašistične ideje, da Istra ni slovenska, temveč neka samostojna enota, ki je bliže Italliji kakor Sloveniji. Zato želi od Primorske ločeno regijo Istra in tako še dodatno spodbuja sovraštvo do neistranov. Plačuje bombastične študije, ki ustvarjajo zunanjega sovražnika v vseh, ki niso zlatih istrskih prednikov potomci.

Žal mi je, da sem volil zanj kadarkoli in te napake nikoli več ne bom več ponovil! Najbolj žalostno pa je, da bo dediščina Bržana ostala. Odlok, da se ime Obala prepove v slovenskem pravopisu in zapove uporabo SSlovenska Istra spominja natanko na to, na kar Bržan in njegova podrepnica Mikoličeva sedaj kažeta s prstom.
cazzimperio  |  28 .08. 2024 ob  06: 51
-2
Koper Izolo in Piran so baje zgradili komunisti. Pred več kot petsto leti.
Zaenkrat ima Piran se vedno dostavo pitne vode po ceveh, ki jo je zgradil musolini.
Tudi Ljubljano.
So kao zgradili komunisti.
Emona
Stric iz ozadja |  27 .08. 2024 ob  20: 38
-6
Najbolj nasilno so imena ulic in trgov spreminjali "naši" alias komunistična govna.
kokodek |  27 .08. 2024 ob  20: 26
16
sramota za neizobraženi inšpektorat, naj se raje ukvarjajo s slovenščino na RTV