Da je bilo lansko leto v Luki Koper poslovno uspešno, v Sindikatu žerjavistov pomorskih dejavnosti Luke Koper pripisujejo predvsem ustaljenim poslom. Letos državno pristanišče beleži padec prometa na vseh terminalih, razen na terminalu za tekoče tovore, medtem ko tržaško pristanišče beleži 10-odstotno, pristanišče na Rijeki pa 15-odstotno rast. V sindikatu menijo, da se Luka načrtno slabi z namenom prodaje.
SE SPET OBETA VROČA JESEN V LUKI KOPER? "Poteze uprave bi lahko označili kot sabotažo, Luka se slabi z namenom prodaje"
Koper
Konec leta 2017 se je v Luki Koper zamenjala uprava, ki je 'kljub neprestanim pritiskom in metanjem polen pod noge s strani lobistov, ene ali druge agencije, ministrstva, holdinga ali drugega zaviralnega organa pod nadzorom politike, dosegala dobre poslovne rezultate', so na svojem Facebook profilu zapisali v sindikatu. Trenutni upravi očitajo, da kljub utečenim poslom teh niso sposobni niti zadržati, kaj šele pridobiti nove.
V letu 2019 Luka beleži padec prometa in je glede na javno dostopne podatke v prvih devetih mesecih letošnjega leta padel na generalnih tovorih za 14 odstotkov, na avtomobilskem terminalu za 12 odstotkov, na terminalu za razsute tovore za pet odstotkov, na kontejnerskem terminalu pa za odstotek. "Prvič po letu 2009 beležimo občuten padec pretovora, kljub temu, da smo bili takrat sredi najhujše finančne in gospodarske krize," pravijo v sindikatu. Istočasno pa kontejnerska terminala na Rijeki in v Trstu beležita rast, opozarjajo v sindikatu in dodajajo:
"In to kljub temu, da so v številnih vidikih slabši od nas. Koprsko pristanišče razpolaga s sodobnejšo opremo in infrastrukturo, naše pomorske in zaledne povezave so za stranke boljše, za nameček pa je pot preko Trsta za ladjarja dražja kot preko Kopra."
Dimitrij Zadel
Upravi očitajo nespodbudno in neinovativno delovno okolje, v katerem je delavec še vedno predvsem 'strošek' v procesu. Svoj neslaven uspeh naj bi pričela z 'neuspešnim dajanjem odpovedi skladiščniku', 'pohod po pristanišču' pa nadaljevala tako, da je na ključna delovna mesta nastavila večinoma zunanje kadre, ki se na pristaniško delo ne spoznajo. "Nekateri nastavljenci so bili izstreljeni med vodilne kadre, ne da bi pri tem imeli samo en dan kakršnih koli vodilnih ali vodstvenih izkušenj. Rezultati škodljivega kadrovanja so danes jasno vidni," poudarjajo v sindikatu.
Po njihovem mnenju gre za sistematično poniževanje srednjega in višjega vodstvenega kadra dolgoletnih delavcev, ki naj bi jih predsednik uprave Dimitrij Zadel javno označil za nesposobne in nekompetentne, zato naj bi jih nekaj tudi odšlo 'prisilno ali samostojno' iz Luke. Politične menjave naj bi bile posledica mačehovskega odnosa Ljubljane do periferije, kamor sodi tudi slovenska Istra oziroma pristanišče.
"Prav uspešne zgodbe v Istri so najbolj zaželene trofeje, do katerih želi priti centralna politika. Poglejmo samo zadnje primere hotelov ali Vinakopra, kjer se lobisti in politiki v ozadju koljejo, da bi jih oslabili in privatizirali. Če dodamo še pohlep in pokvarjenost vodstvenih struktur v državi, ki se preko politike napajajo tako v Luki kot v drugih državnih podjetjih, dobimo rezultat Adrio Airways," ocenjujejo v sindikatu in kot pravijo:
"Politika najprej uniči uspešno državno podjetje, prične s kozjimi molitvicami o nujnosti privatizacije pod krinko iskanja strateškega partnerja, potem podjetje proda tujcem za sramotno nizek znesek, davkoplačevalcu temu dodamo državni vložek ali dopis dolgov, nekaj let kasneje pa podjetje pristane v stečaju, iz katerega se premoženje brez vidnih sledi znajde v bilancah podjetij v davčnih oazah."
Marka Jazbeca, Lidio Glavina, Zdravka Počivalška in Mira Cerarja v sindikatu označujejo za 'krvnike gospodarstva in lastnega naroda', ki bi morali sedeti na zatožnih klopeh sodišč, ne pa 'pametovati v televizijskih oddajah, parlamentu ali iz pozicije ministra oziroma podpredsednika vlade, visoko profiliranih funkcij raznih holdingov, agencij in družb za upravljanje'.
"Najverjetneje je v Luki danes nahajamo sredi prvega procesa, to je slabitve podjetja. Poteze trenutne uprave bi lahko označili kot sabotažo, saj počne vse drugo, namesto da bi se ukvarjala s pristaniškim poslom in pridobivanjem novih strank," navajajo v sindikatu. S prstom kažejo na nov logistični center v Sežani, ki naj bi ga zgradili tujci, v sindikatu pa ga vidijo kot zamujeno priložnost Luke, ki bi lahko preko hčerinske družbe Adria Terminali izvedla investicijo na svoji Orleški gmajni. Zaradi tujcev pa se bojijo, da se bo ponovil prej opisani scenarij, ki se običajno začne z vstopom strateškega partnerja.
Komentiraj
Zadel je samo plačani izvršitelj navodil lastnika.