V letošnjem letu je v obdobju od januarja do septembra Center za socialno delo Južna Primorska odobril kar 19.386 vlog oziroma pravic za denarno socialno pomoč, varstveni dodatek in izredno denarno socialno pomoč. Skupno število oseb, ki je upravičeno do različnih oblik denarne pomoči, pri čemer lahko dobivajo več različnih oblik pomoči, se giba med 5.000 in 5.500 mesečno.
SE SOCIALNA STISKA V SLOVENSKI ISTRI ŽE KREPI? Letos odobrili že preko 19.000 vlog za pomoč; bo ta številka še narasla?
Koper
Najpogostejši upravičenec redne denarne pomoči je samska brezposelna oseba, ki prejema 421,89 evrov. Med prejemniki različnih oblik socialne pomoči namreč prevladujejo prav samske osebe, ki predstavljajo kar okrog 70 odstotkov vseh upravičencev, sledijo dvostarševske družine (11 odstotkov), enostarševske družine (9 odstotkov) in pari brez otrok – teh je približno 6 odstotkov.
Po starostni skupini je največ prejemnikov denarne socialne pomoči starih med 36 in 50 let (takšnih je 34 odstotkov), sledi starostna skupina med 51 in 59 let (19 odstotkov), ostale starostne skupine (mlajši od 36 let oziroma starejši od 60) pa so približno enako razporejene in predstavljajo približno 13 odstotkov na starostno skupino.
Kot pojasnjujejo v CSD Južna Primorska, vlagatelji vlog zaprošajo predvsem za redno denarno socialno pomoč in izredno denarno socialno pomoč. Glede na rast stroškov energentov pričakujejo, da se bo število vlog povečalo v hladnejših, zimskih mesecih, ko bodo stroški ogrevanja visoki. "Posebnega programa nimamo, je pa, kot je znano, država za ta namen že poskrbela za energetski dodatek in draginjski otroški dodatek," poudarja direktorica CSD Južna Primorska Tjaša Rodman.
Komentiraj
Dokler se ljudem splača bit doma bodo to izkoriščali.