SE DOGAJA TUDI PRI NAS? Na Hrvaškem narašča število primerov večtedenskega kašlja

Svet

Na Hrvaškem beležijo vse več primerov dolgotrajnega kašlja, ki lahko traja tudi po več tednov. Zdaj se je kašelj pojavil še pri bolnikih. 

Na Hrvaškem zavodu za javno zdravstvo (hr. Hrvatski zavod za javno zdravstvo, kratica HZJZ) so povedali, da o kašlju, ki se širi na Hrvaškem in v sosednjih državah, nimajo nikakršnih informacij. Priporočajo, da se vsa vprašanja na dotično temo naslovijo na pulmologa, poroča N1info.

Vzrok kašlja ni znan in doktorica Knap Vojković predvideva, da gre za virusno okužbo. Obenem navaja, da bolniki kašljajo več tednov, ne pomagajo pa jim niti običajne terapije niti zdravila, ki spodbujajo izkašljevanje. Zato bolnike zdravi tudi z antitusiki, zdravili, ki zavirajo kašelj. Dr. Vojković pojasni, da ta zdravila lahko pijejo tako odrasli kot otroci, vendar v manjših odmerkih, v obliki sirupa in le po navodilih zdravnika.

Zdravnica dodaja, da je kašelj najverjetneje posledica neznane okužbe dihal, običajno pa se začne z rahlim vnetjem grla ali blago vročino. Ker začetni simptomi hitro minejo, jim večina ne nameni pozornosti. Ko se pojavi kašelj, pa se zdravniki soočijo z nekoliko nenavadno težavo. Ob tem je dodala, da je največji problem bolnike prepričati, da kašelj ni nič resnega. Posledično mnogi, predvsem starejši bolniki, vztrajajo pri obsežnih pregledih in kontrolah, da bi se prepričali, da kašelj ni simptom resne bolezni.

Na vprašanje, ali je možno, da je kašelj povezan s koronavirusom, dr. Vojković odgovarja, da vse svoje bolnike testira na koronavirus in da zaenkrat ne vidi povezave med zadevama. Koronavirus ima značilne simptome, kot je na primer. visoka temperatura, ki jo spremljajo bolečine v kosteh in mišicah, omenjenega kašlja pa podobne težave ne spremljajo.

Opisan kašelj zaenkrat zdravnikov ne skrbi preveč. Kljub temu pa se ni slabo spomniti na zdravniška priporočila, ko gre za okrevanje po nalezljivih boleznih. Če je kašelj izčrpavajoč ali imate ob kašlju druge simptome, čim več počivajte in pijte dovolj tekočine.

Virusnih okužb se ne zdravi z antibiotiki, zato jih ne jemljite brez predhodnega posveta z zdravnikom. Jemanje zdravil na lastno pest zna biti nevarno in lahko povzroči različne zdravstvene zaplete.

Najboljše, da ste doma in se izogibate stikom z drugimi ljudmi, še posebej, če ste bolni ali imate visoko vročino. Poleg tega o svojem stanju obvestite ljudi, s katerimi ste bili v stiku, v primeru poslabšanja pa se obvezno posvetujte z zdravnikom.

Če ste že naročeni pri zdravniku ali zobozdravniku, ga pred prihodom obvestite o svojih simptomih. Obenem preverite, ali je treba termin odpovedati ali podaljšati obisk v ordinaciji.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
manemebasat |  27 .09. 2023 ob  14: 57
Grafenov oksid