Poslanska skupina SDS je danes vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ s predlogi ukrepov za čim prejšnjo odpravo in sanacijo posledic ledene ujme in predlog interventnega zakona. V zahtevi izpostavljajo, da mora DZ z interventno spremembo zakonodaje omogočiti čim hitrejšo odpravo posledic za vzpostavitev normalnih razmer.
SDS zahteva izredno sejo DZ o ukrepih po vremenski ujmi
Pričakujejo, da bo vlada čimprej popisala stanje, predvsem na energetski in železniški infrastrukturi ter določila prioritete sanacije. Černač je izpostavil predvsem sanacijo energetske infrastrukture in obnovo železniške infrastrukture na območjih, ki so strateškega pomena za Slovenijo. Poudaril je uničen pomemben del petega koridorja, ki zagotavlja pretovor za Luko Koper.
Vladi predlagajo, da sredstva za sanacijo posledic ujme zagotovi iz zavarovalnin, s prerazporeditvami iz iztekajoče se finančne perspektive, iz finančne perspektive 2014-2020 ter sredstev evropske pomoči in tudi s krediti Evropske investicijske banke. Za nadzor nad izvajanjem sanacije na energetski in prometni infrastrukturi predlagajo družbo DRI.
Robert Hrovat je izpostavil, da izjemni napori posameznikov na terenu ne morejo prekriti dejstva, da so bili dosedanji ukrepi vlade nezadostni. Opozoril je, da navkljub vladni spremembi zakona o gozdovih vsak lastnik gozda do aprila potrebuje prevoznico in kazni za kršitev do takrat ostajajo zelo visoke. Od vlade pričakuje tudi pripravo operativnega programa prestrukturiranja lesne industrije.
V SDS obenem predlagajo razmislek o spremembi zakona o gasilstvu, in sicer tako, da se stimulira zaposlovanje gasilcev tako, da se delodajalcu znižajo zavarovalne premije in imajo davčne olajšave. Država bi morala po njihovem mnenju prostovoljnim operativnim gasilcem zagotoviti financiranje dodatnega zdravstvenega zavarovanja in za vsak dan izvajanja javne gasilske službe tudi dodatno pokojninsko zavarovanje.