Po besedah savudrijskih ribičev naj bi "vrtoglave slovenske kazni" pustile pečat v Savudriji, kjer se je število ribičev zmanjšalo za 30 odstotkov. Med delom jih varuje hrvaška policija, slovenska pa jim piše kazni. Medtem tudi Hrvati pišejo kazni Slovencem. Slovenskemu ribiču je hrvaška policija napisala več kot milijon evrov kazni.
SAVUDRIJSKI RIBIČI SE PRITOŽUJEJO: Medtem ko delajo, jim slovenska policija piše "vrtoglave" kazni
Istra
Potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice odločilo, da so tožbe slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu neutemeljene in nedopustne, se kalvarija ribičev na obeh straneh nadaljuje. Kot navajajo savudrijski ribiči, dobijo na leto približno 100.000 evrov kazni. "Vsak izlet je približno 500 do 600 evrov kazni," je za dnevnik.hr navedel školjkar Vladimir Bašić. Ribolov nadzira slovenska policija, ki jih po navedbah ribičev opozori, fotografira in popiše, nato pa dobijo kazen zaradi nedovoljenega ribolova v slovenskih vodah. Takšno ravnanje slovenske policije traja že sedem let in je pustilo sledi. "Ljudje se odpovedujejo morju. Število ribiških podjetij, aktivnih v pristanišču Savudrija, se je od leta 2017 zmanjšalo za približno 30 odstotkov," opozarjajo.
Pomorska policija Koper je v letu 2023 ugotovila 222 kršitev hrvaških ribičev zaradi nedovoljenega vstopa v Republiko Slovenijo, letos pa je bilo zabeleženih 53 nezakonitih vstopov.
Andreja Metelko-Zgombić, državna sekretarka na hrvaškem ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, je potrdila, da dela hrvaška vlada "vse, da bi ribičem, upoštevajoč vse objektivne okoliščine, omogočila ribolov v ribolovnem morju Republike Hrvaške, ki sega do sredine zaliva. Hrvaška se je večkrat poskušala dogovoriti za nekakšen začasni režim za miroljubni ribolov, kljub sporu glede meje pa do zdaj nismo našli razumevanja," je dejala. "Vztrajno se trudimo z vsemi slovenskimi vladami, tudi s to. Vendar nam ne uspe dobiti pravega partnerja s slovenske strani," je dodala.
Glede strahu hrvaških ribičev zaradi kazni pa je dejala: "Svetovala bi jim, naj prosto preidejo na slovensko stran. Nobene nevarnosti ni in nobena država ni začela nikakršne prisile in to bi bil res pomemben korak k nadaljnjemu poslabšanju naših odnosov, kar res ni nikomur v interesu. Vlada hrvaškim ribičem plačuje odvetnike in zaenkrat niso utrpeli nobene finančne škode, tako bo tudi v prihodnje," je zatrdila Metelko-Zgombićeva.
Kot trdi, bi, če bi vprašali samo Hrvaško, bilo to vprašanje že rešeno. "Od leta 2005 – ko je veljal začasni režim, ki je omogočal ribolov tako hrvaškim kot slovenskim ribičem, potem pa ga je Slovenija preklicala –, imamo skupno izjavo o izogibanju incidentom. Mislim, da bi se morali vsi vrniti k tej izjavi in ne kaznovati ribičev, Hrvaška in Slovenija pa naj svoja vprašanja rešujeta dvostransko, ne pa čez hrbte ribičev," je zaključila.
Politik razmišlja le o prihodnih volitvah, državnik o prihodnji generaciji.
James Freeman Clarke