Agencija ZN za letalstvo je v ponedeljek odločila, da je Rusija po mednarodnem pravu odgovorna za sestrelitev letala družbe Malaysia Airlines nad Ukrajino leta 2014. Odločitev so pozdravile Ukrajina ter Avstralija in Nizozemska, državi z največ smrtnimi žrtvami v tragediji, poročajo tuje tiskovne agencije.
RUSIJA JE ODGOVORNA ZA SESTRELITEV LETALA: Odločitev so pozdravile Ukrajina ter Avstralija in Nizozemska
Svet
Letalo Boeing 777 družbe Malaysia Airlines, znan pod številko leta MH17, je bil 17. julija 2014 na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur, ko je bil sestreljen na vzhodu Ukrajine. Umrlo je vseh 283 potnikov in 15 članov posadke na krovu. Med žrtvami je bilo 193 Nizozemcev, 27 avstralskih državljanov in 43 Malezijcev.
Letalo je glede na ugotovitve preiskovalcev sestrelila raketa buk ruske izdelave, ki so jo na območje v Ukrajini pod nadzorom proruskih upornikov pripeljali iz Rusije. Moskva te ugotovitve zavrača in vseskozi zanika vpletenost v incident.
Avstralija in Nizozemska si že vrsto let prizadevata, da bi se odgovorni za sestrelitev znašli za rešetkami.
Sodišče na Nizozemskem je leta 2022 tri moške v odsotnosti spoznalo za krive umora zaradi sodelovanja pri sestrelitvi. Nizozemska pa je prav tako v zvezi s sestrelitvijo letala tožila Rusijo na Evropskem sodišču za človekove pravice, ki je januarja 2023 kot prvo mednarodno sodišče potrdilo vpletenost Moskve v sestrelitev.
Drugi postopek sta Amsterdam in Canberra leta 2023 skupaj sprožila pred Mednarodno organizacijo civilnega letalstva (ICAO) s sedežem v Montrealu.
Ta je v ponedeljek sporočila, da so zahtevki Avstralije in Nizozemske dejansko in pravno utemeljeni. "Rusija pri sestrelitvi letala družbe Malaysia Airlines ni izpolnila svojih obveznosti po mednarodnem letalskem pravu," je agencija zapisala v izjavi za javnost, objavljeni v ponedeljek zvečer. Po navedbah ICAO je to prvič v zgodovini, da je svet agencije odločal o utemeljenosti spora med državami članicami.
Avstralija in Nizozemska sta pozdravili odločitev in svet ICAO pozvali, naj določi pravna sredstva. Organizacija ICAO, ki ima 193 držav članic, določa svetovne standarde v letalstvu, vendar nima regulativne moči.
Avstralska zunanja ministrica Penny Wong je v odzivu na odločitev danes dejala, da je svet ICAO potrdil temeljno načelo, da orožja ni dovoljeno uporabljati proti civilnim letalom. "To je zgodovinski trenutek v prizadevanju za resnico, pravico in odgovornost za žrtve sestreljenega letala ter njihove družine in bližnje," je poudarila.
Nizozemski zunanji minister Caspar Veldkamp pa je dejal, da odločitev ne more odpraviti žalosti in trpljenja, je pa pomemben korak k iskanju resnice, pravice in odgovornosti za vse žrtve na letu MH17 in njihove sorodnike.
Odločitev ICAO je pozdravil tudi ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiha. "To je še en korak k vzpostavitvi pravice za ta zločin. Sporočilo je jasno: Ne glede na to, koliko denarja in truda je Rusija vložila v laganje, da bi prikrila svoje zločine, resnica zmaga in pravica prevlada," je zapisal na omrežju X.
V Moskvi pa so danes znova zavrnili krivdo. "Rusija ni bila med državami, ki so sodelovale v preiskavi tega incidenta. Zato ne sprejemamo teh pristranskih zaključkov," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.