Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn je danes Slovenijo opomnil, da mora v zameno za dodaten čas za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja pospešiti izvajanje strukturnih reform. Enako opozorilo so dobile Francija, Italija, Španija in Belgija.
Rehn Slovenijo opomnil, da mora pospešiti reforme
V prihodnjem desetletju bo eden ključnih dejavnikov, ki bodo ovirali rast, staranje prebivalstva. Reforme so ključne ne le za premostitev trenutne krize, temveč tudi za učinkovito soočanje z dolgoročnimi demografskimi izzivi, je opozoril Rehn.
Zaradi splošnega napredka pri zniževanju primanjkljajev je komisija spomladi več državam dovolila, da upočasnijo fiskalno konsolidacijo. Tudi Slovenija je dobila dve leti več časa za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja.
"A ta dodaten čas je treba učinkovito izkoristiti za pospešitev izvajanja strukturnih reform. To med drugimi velja za Francijo, Italijo, Španijo, Belgijo in Slovenijo," je poudaril evropski komisar v govoru na konferenci v avstrijskem Alpbachu.
Slovenijo bo sicer predvidoma v drugi polovici septembra obiskala misija Evropske komisije, da preveri, kako izpolnjuje majska bruseljska priporočila, so konec julija napovedali viri v Bruslju.
V priporočilih je komisija državo opozorila predvsem na nujnost sanacije bank in na odločno ukrepanje za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja.
Na to sta Evropska komisija in evroskupina zatem še enkrat izrecno opozorili julija, ko so Slovenijo tik pred zdajci nepričakovano uvrstili na dnevni red zasedanja finančnih ministrov držav v območju evra.
Slovenija je takrat dobila dva opomina - da mora do oktobra učinkovito ukrepati za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja in da je pri sanaciji bančnega sektorja kakovost pomembnejša od hitrosti.
Septembrska misija kaže na to, da Bruselj budno spremlja ukrepanje Slovenije, in po pričakovanjih tudi ne bo edina. Slovenske oblasti bodo morale s komisijo na sploh tesno sodelovati v pripravi jesenske, novembrske gospodarske napovedi.
Pomembna prelomnica za priglasitev fiskalnih in drugih nacionalnih ukrepov, ki jih bo komisija upoštevala v jesenski gospodarski napovedi, bo po navedbah bruseljskih virov 22. oktober.
Če Slovenija ne bo izpolnjevala bruseljskih zahtev, lahko komisija kadar koli zaostri nadzor. V skrajnem primeru jo lahko kaznuje s finančnimi sankcijami ali jo pozove, naj zaprosi za finančno pomoč, ki pa pride v paketu z ostrimi pogoji.