Na konferenci Zdravje 2024, ki jo je organizirala medijska hiša Delo v okviru Delovega poslovnega centra, je prof. dr. Rado Pišot, direktor Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper, opozoril problematiko gibalne neaktivnosti, ki prizadene več kot 80 % populacije, posebej pa je predstavil primere inovativnih rešitev, kot je uporaba VR očal za hitrejšo rehabilitacijo bolnikov po možganski kapi. Poudaril je tudi pomen preventivnih programov, ki zmanjšujejo zdravstvene stroške na dolgi rok.
PROF. DR. RADO PIŠOT NA KONFERENCI ZDRAVJE 2024: Inovacije, gibanje in zdravje v prihodnosti
Koper
Na dogodku so sodelovali tudi doc. dr. Mladen Gasparini, dr. med., specialist splošne in žilne kirurgije in predstojnik oddelka za kirurgijo Splošne bolnišnice Izola, ki je spregovoril o vlogi naprednih tehnologij v kirurgiji in rehabilitaciji. Izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., ustanoviteljica in vodja Oddelka za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu v Ljubljani ter vodja Slovenskega združenja za klinično prehrano, je izpostavila pomen klinične prehrane za zdravje bolnikov. O pomembnosti sodelovanja med zavarovalnicami in zdravstvenimi institucijami za učinkovitejše preventivne programe je spregovorila izr. prof. dr. Petra Došenović Bonča, vodja magistrskega programa Management in ekonomika v zdravstvenem varstvu na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani.
Konferenca Zdravje 2024 je omogočila poglobljeno razpravo o izzivih in priložnostih v slovenskem zdravstvu. Prof. dr. Pišot je s svojim prispevkom osvetlil ključne vidike, kako lahko znanost, raziskave in inovacije prispevajo k boljši prihodnosti zdravstvenih storitev v Sloveniji, ob tem je opozoril na številne možnosti, ki jih ponuja znanost s ciljem rehabilitacije (priprave na operacije) intervencij v času hospitalizacije in rehabilitacijskih pristopov, ki omogočajo boljšo kakovost življenja in hitrejše ter boljše okrevanje. Predvsem zavarovalnice bi morale take programe, po nekaterih zgledih iz tujine, omogočiti tudi državljanom Slovenije.