PRIMORSKA KUHARICA PRIPOROČA: Praznični jedilnik brez alkohola in čokolade

Koper

Kuharica in avtorica dveh kuharskih knjigZa otroke kuhajmo zdravo, za majhne in velike ter Mamica, nauči me kuhati – Emilija Pavlič nam je zaupala, katere dobrote se bodo letos znašle na njeni praznično obloženi mizi. Odstopila pa nam je tudi nekaj receptov.

Kot uvodoma pojasnjuje Pavličeva, starejši ljudje ne morejo jesti enako kot mlajši, "zato vam bom z veseljem svetovala s prehrano za starejše". Kot pravi, pogosto naleti na jedilnike, pri katerih si kot starejša oseba misli, "če bom jaz pri tej mizi, tega ne morem jesti". Tistim, ki bodo pripravljali božično večerjo in ostale praznične jedi pa na srce polaga, naj v obzir vzamejo dejstvo, da imajo starejše generacije tudi slabše zobe.

Kakšen naj bo torej praznični jedilnik? "Prvič, zelo je odvisno, kakšne goste imamo. Drugo pravilo pa je kuhanje brez alkohola. Jaz ne kuham nič z alkoholom in zato ga v recepte ni potrebno dodajati. Mnogi gostinci in televizijski kuharji dodajajo vino in rum, potem pa je še drug alkohol na mizi. Ampak v mojih časih kuhanje z alkoholom ni bilo v modi, ni bilo te svetovne kulinarike in smo kuhali 'po domače'," pojasnjuje.

Emilija Pavlič

Dodaja še: "Tudi če pridejo gostje iz tujine k nam, rabijo našo primorsko hrano." Še eno izmed njenih pravil je, da ne kuha ničesar s čokolado. Kot pravi, je čokolada na njeni mizi samo enkrat na leto in tudi takrat jo pripravi sama.

Primorski praznični jedilnik

"Jaz bom, kot Primorka, za predjed pripravila sveže sipe v solati, dobro kuhane, da bodo mehke. Domači so si zaželeli, da bi naredila nekaj ribjega. Potem bo morski list in zraven špinača, če jo bom dobila, samo malo kuhana, 'na lešo'. Zraven bom naredila domačo pašto, domače blekce in na drobno zrezane in pocvrte kalamare, ki se jih pripravlja pol ure počasi. Nato dodam domače blekce, še malo pomešam, dodam veliko sira in en košček masla. To je tako dobro," opisuje Pavličeva.

Za domače bleke testo razvaljamo bolj na debelo in kuhamo 15 minut. 

"Pripravila bom tudi juho z domačimi rezanci, zraven bo motovilec. Pa tudi miške ali fritule, ampak brez ruma," še dodaja.

"V mojem otroštvu, odraščala sem v Postojni, smo na mizi imeli segedin, pire krompir in orehovo potico. To je bil božični večer. Skromen. Zelje za segedin zrežemo na kratko in dodamo podušeno mleto meso in sestavimo skupaj. In to je tako dobro, pa tudi lažje zgrizemo," nam je še zaupala kuharica.

RECEPTI

Domača pašta - bleki z jadranskimi kalamari (ali mletim mesom)

Za 2 osebi: 20 dag moke, sol, 2 debeli jajci.

Moko presejemo, solimo, dodamo jajca in z leseno vilico zmešamo v nepretrdo testo (da ga potem lažje valjamo in zato, da so kuhane testenine na koncu mehke in sočne) in razvaljamo z valjarjem ali s strojčkom. Nekoliko posušene mlince narežemo na krajše trakove, (približno 1 cm široke) ali kvadrate in kuhamo v slani vodi 15 minut, da se moka skuha in testenine narastejo.

Večje jadranske kalamare očistimo in operemo v mrzli vodi, v katero smo dodali pest grobo mlete piranske soli. Odcedimo, na grobo zmeljemo ali narežemo na majhne koščke in narahlo pomokamo. Posodo nekoliko segrejemo, dodamo oljčno olje in malo masla in pokrijemo s pokrovom z luknjico, nato pa dušimo na zelo nizki temperaturi približno pol ure, odvisno od velikosti kalamarov. Ko so res mehki, dodamo kuhano pašto z malo vode in sveže nariban parmezan.

Segedin z mletim telečjim mesom "na belo"

Kislo zelje splaknemo, odcedimo, narežemo na 1 do 2 cm in nekaj minut pražimo na olju in česnu (brez zelenega kalčka), da voda izpari. Grobo zmleto meso malo popražimo na oljčnem olju, dodamo toplo zelje, potresemo z malo presejane moke, dodamo lovor, sol in zalijemo z vročo vodo. Počasi kuhamo še pol ure.

Fižolove polpete (nekaj dobrega za brezmesne jedce)

Dobro odcejen kuhan fižol pocvremo na oljčnem olju, maslu in čebuli, potlačimo z lesenim "betičem", dodamo malo presejanih drobtin, veliko rumenjakov in kakšno celo jajce, veliko sveže naribanega parmezana in po želji peteršilj. Naredimo majhne zrezke, povaljamo v mešanici drobtin in moke in na zmerni vročini opečemo. Pečenim prilijemo malo vroče vode, na vsako polpetko damo košček sira, pokrijemo in kuhamo še nekaj minut.

Miške ali fritole

V 40 dag presejane moke stresemo 20 dag prebranih rozin in premešamo, prilijemo zmes vročega mleka, v katerem smo razmešali 2 rumenjaka, 2 celi jajci, 5 dag masla, sol, 2 žlici sladkorja, malo vanilije iz stroka in premešamo, da segrejemo moko. Na koncu dodamo 4 dag kvasa, ki smo ga razmešali v pol dl vode, žlički moke in žlički sladkorja ter zmešamo v redko testo. Mišk ni treba stepati, ampak vsakih pet minut s kuhalnico obrniti. Testo naj vzhaja vsaj dve do tri ure v bolj hladnem prostoru, nato jih spečemo v kvalitetnem olju. Le tako se nam olje ne bo penilo. Poceni olja nimajo "moči", zato se hitro spenijo. Pečene še vroče posujemo z drobno mletim kristalnim sladkorjem.

"Poskusite, uspelo vam bo, samo nikogar se ne bojte," svetuje Pavličeva.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija