Bernard Quintin, belgijski minister za varnost in notranje zadeve, se je lotil naloge reforme policije in boja proti kriminalnim združbam v Bruslju, mestu, katerega stanje opisuje kot "katastrofalno". Imenovan februarja, se Quintin sooča z velikimi ovirami, vključno z resnimi proračunskimi primanjkljaji, nezaupanjem v zvezni vpliv in nasprotovanjem lokalnih politikov.
PRESTOLNICA EU V KATASTROFALNEM STANJU? "Je na robu bankrota, ulice so polne nasilja in drog"
Svet
Bernard Quintin
Kriza v Bruslju
Quintin je prevzel svojo funkcijo z jasnim mandatom za reševanje naraščajočega nasilja, povezanega z drogami, in kriminala, ki pestita Bruselj. V intervjuju za Politico je izrazil odločnost, da premaga politično paralizo in izpelje reformo policije. "Bruselj je v katastrofalnem stanju," je dejal Quintin, ki je izpostavil mešanico mestne kulture in provincialne tišine v mestu, ki pa se sooča z umazanimi ulicami, proračunskimi težavami in naraščajočim kriminalom.
Pomen Quintinove misije je še posebej poudarjen z nedavnimi incidenti, kot je streljanje na postaji Clemenceau, le 48 ur po njegovem imenovanju, ki je del serije strelskih incidentov, ki kažejo na naraščajoče nasilje z orožjem. Poročilo Politica poudarja, da se Quintin zaveda globoko zakoreninjenih težav v mestu, vključno z odsotnostjo regionalne vlade skoraj leto dni po volitvah junija 2024.
"Mislim, da je to škandal. Mesto je na robu bankrota, če že ni bankrotiralo, in njegove varnostne težave so postale izjemno pereče," je dejal Quintin.
Izzivi pri reformah
Quintinova naloga je izjemno zahtevna, saj se sooča z več pomembnimi izzivi. Politico navaja ministrove težave s proračunskimi primanjkljaji, ki omejujejo sredstva za reformo policije in pobude za boj proti kriminalu. Finančni pritiski so še posebej močni v Bruslju, kjer financiranje za varnostne ukrepe ni bilo zadostno za obvladovanje obsega krize.
Drug pomemben izziv je nezaupanje do zveznega vmešavanja v mestne zadeve. Lokalni politiki, kot navaja Politico, nasprotujejo Quintinovim načrtom, saj jih vidijo kot vsiljevanje zvezne vlade. To nasprotovanje izhaja iz širšega napetega odnosa med regionalno avtonomijo in nacionalnimi varnostnimi prioritetami, kar zapleta Quintinove napore za pridobitev sodelovanja in podpore.
Poleg tega politična paraliza v Bruslju, kjer ni regionalne vlade, še dodatno ovira Quintinova prizadevanja za izvedbo reform. Pomanjkanje koherentne regionalne administracije pomeni, da je odločanje razdrobljeno, kar otežuje usklajevanje med zveznimi in lokalnimi oblastmi. Quintinovo članstvo v francosko govoreči desnosredinski Reformistični stranki (MR), največji stranki v Bruslju po volitvah 2024, mu omogoča, da se znajde v teh političnih vodah, vendar pot ostaja polna ovir.
Strategija in javne izjave
Kljub tem izzivom je Quintin predstavil strategijo, ki prednostno obravnava reformo policije in boj proti pranju denarja kot del širših prizadevanj za razbitje kriminalnih združb. Poročilo AML Intelligence navaja, da je Quintin obljubil, da se bo osredotočil na pranje denarja, saj prepozna njegovo vlogo pri financiranju dejavnosti kriminalnih združb. Ta pristop je usklajen z njegovim širšim ciljem reševanja temeljnih vzrokov nasilja in kriminala v Bruslju.
V intervjuju za Politico je Quintin kritiziral trenutno stanje v mestu, obžalujoč proračunske težave in neuspeh pri oblikovanju regionalne vlade. Njegove izjave odražajo globoko osebno angažiranost za okrevanje Bruslja, saj je ponosen Bruseljčan. Quintinova vizija vključuje ne le boj proti kriminalu, temveč tudi izboljšanje mestne infrastrukture in uprave, z namenom obnoviti ugled Bruslja kot kulturnega in varnega mesta.
Širši kontekst
Kriza v Bruslju je del širšega vzorca nasilja, povezanega z drogami, ki prizadeva tudi druga evropska mesta, kot sta Amsterdam in Antwerpen. Poročilo Politica umesti Quintinova prizadevanja v ta širši kontekst, pri čemer opozarja, da bi njegov uspeh lahko služil kot model za druga evropska mesta. Kljub temu strokovnjaki opozarjajo, da bo brez ustreznih virov in politične volje težko doseči pomembne spremembe.
Poročilo AML Intelligence o Quintinovem osredotočanju na pranje denarja izpostavlja povezano naravo finančnega kriminala in nasilja kriminalnih združb. Quintin načrtuje, da bo ciljal na finančne mreže, ki podpirajo te skupine, in tako oviral njihovo delovanje že na temeljnem nivoju. Ta strategija pa zahteva mednarodno sodelovanje in močne pravne okvire, ki trenutno v Bruslju manjkajo.