Vandalizem mladostnikov, do katerega je prišlo preteklo soboto na koprski Bonifiki, ko so najstniki objestno razbijali in uničevali avtomat za napitke, je sprožil številne odzive javnosti, ki se upravičeno sprašuje, kje so meje tolerance do takšnega obnašanja. Obenem pa se pojavlja vprašanje, ali so za takšne incidente res odgovorni samo mladostniki, ali pa je vzroke potrebno iskati tudi v širši skupnosti, vključno z vzgojo, vplivom vrstnikov in pomanjkanjem nadzora ter pomanjkanjem organiziranih aktivnosti za mlade.
"PREPOTENTNI, NEVARNI, GROŽNJA ZA SKUPNOST": So za objestnost in vandalizem krivi zgolj mladostniki? (ANKETA)
Koper
Spomnimo – koprski policisti so bili v soboto zvečer najprej obveščeni, da skupina voznikov na skuterjih mimoidočim pod noge meče pirotehnična sredstva, nato pa so dobili še eno prijavo, in sicer, da je ta ista skupina poškodovala avtomat za napitke. Na delu so zasačili štiri mladoletnike Prihod policistov je eden izmed očividcev posnel in ni trajalo dolgo, da je posnetek zaokrožil po spletu. Dogodek je sprožil številne odzive; javnost je zgrožena.
Prah pa se tudi nekaj dni po omenjenem dogodku ni polegel. Tako so mnogi svoje mnenje izrazili na družbenem omrežju Facebook in nemalo njih kritizira dogajanje. "Neumnosti se je vedno delalo, ampak so bile to tako rekoč lumparije, to pa je vandalizem in to so kazniva dejanja, ki ogrožajo skupnost," je samo eden izmed mnogih komentarjev.
O težavah, ki jih povzročajo objestni in večinoma mladoletni mopedisti, smo v preteklosti že večkrat poročali. Mnogi bralci zatrjujejo, da ne gre za novo problematiko, temveč za zadeve, ki se v Kopru vlečejo že vrsto let. Po njihovih navedbah poleg tega, da divje vozijo, prihaja tudi do vandalizma.
Ob tem se odpirajo različna vprašanja – kdo je kriv, kdo je odgovoren? Kaj mladostnike privede do takšnega obnašanja in vandalizma in kakšno vlogo ima pri vsem tem vzgoja staršev, pomanjkanje nadzora in odsotnost cenovno dostopnih aktivnosti za mlade? Je problem novodoben ali se je vandalizem tako mladih oseb dogajal tudi v preteklosti? V iskanju odgovorov smo se z vprašanji obrnili na strokovnjake, ki najbolje razumejo in tolmačijo človeški um. Njihove odgovore bomo objavili takoj ko jih prejmemo.
Kako pa vi gledate na dogajanje v peteklih dneh? In kaj po vašem mnenju najbolj vpliva na porast vandalizma med mladimi? Vaše odgovore nam lahko sporočite v spodnji anketi.
Komentiraj
Stvari so se začele po kovidu,gledali so proteste po internetu starši so tudi meli vsega za povedat čez državo in ta vpliv je ostal poleg vzgoje ki je itak ni.
Seveda niso samo starši krivi. Permisivna vzgoja in "flower power" socijalni strokovnjaki na raznih ministrstvih dodatno naredijo organe šolstva, policije ter sodstva brezzobe. Kadar je vzgojni ukrep v šoli prepovedan, starš lahko grozi policiji in učitelju, ter mu socijalna stroka daje prav se zgodi, da družba postane dekadentna in obsojena na takšne ekscese. Meja mora obstajati. Razlika med socijalnimi težavami in kriminalci mora biti, kadar takšen otrok zganja problem bi marala socijalna služba imeti orodje izločitev otroka iz te okolice (beri, posebne šole ali prevzgojni dom) ter takšne starše kaznovati (denarno, ali rejništvo). Šele kadar bo takšna grožnja obstajala bodo ti starši ukrepali in se ukvarjali z otrokom, brzdali sebe in svojo objestnost namesto tožiti vse povprek.
Nekaj dni nazaj so razgrajali tudi v Izoli v Livadah. Z mopedi so peljali po Livadah na zadnjem kolesu, kjer so ogrožali pešce na območju za pešce. Metali so petarde...polocahi so jih čakali spodaj...a so zbežali. V Kopru se jim ni posrečilo.