PREHLADA SE LAHKO ZNEBITE HITREJE: Preverjene metode za krajše trajanje bolezni

Trendi

Ko nas ujame nadležen prehlad s simptomoma, kot sta boleče grlo ali nadležen kašelj, si vsi želimo čim prej ozdraveti. Žal zdravilo, ki bi v celoti pozdravilo prehlad, še vedno ne obstaja. Vendar pa obstajajo preprosti načini, ki lahko pomagajo omiliti simptome in celo skrajšati trajanje bolezni.

Profesor Ron Eccles, strokovnjak za biološke znanosti na Univerzi Cardiff in nekdanji direktor Centra za raziskave prehladov, svetuje uporabo več preverjenih metod, s katerimi lahko bolezen prebolite hitreje. V nadaljevanju najdete najbolj učinkovite nasvete, ki jih potrjujejo znanstvene raziskave.

Pršilo za nos z izvlečkom morskih alg

Ena izmed najbolj učinkovitih rešitev, ki jo priporoča profesor Eccles, je uporaba pršila za nos, ki vsebuje kapa karagenan — izvleček iz morskih alg. Pršilo je potrebno uporabiti v prvih 48 urah po pojavu simptomov, saj deluje kot protivirusno sredstvo, ki preprečuje širjenje okužbe po telesu. Ustvari zaščitno pregrado v nosni votlini, kar zmanjšuje število virusov in tako zavira napredovanje prehlada. Raziskava iz leta 2024, ki je vključevala skoraj 14.000 odraslih, je pokazala, da so pršila za nos z morskimi algami skrajšala trajanje bolezni za približno 20 odstotkov v primerjavi s tistimi, ki jih niso uporabili. Pršilo namreč ujame in nevtralizira viruse, še preden se ti razširijo v preostale dihalne poti. Čeprav je pravočasna uporaba pršila za nos pomembna, to ni edina rešitev. Profesor Eccles poudarja, da je važno lajšati simptome, tudi če zamudimo optimalni čas za uporabo pršila. "Če nadzorujete simptome, virus ni več tak problem, saj bo imunski sistem opravil svojo nalogo in vas ozdravil," pojasnjuje profesor.

Topli sladki napitki

Topel čaj z medom in limono, napitek z okusom črnega ribeza ali skodelica toplega soka so enostavni načini za pomiritev bolečega grla in zmanjšanje dražečega kašlja. Profesor Eccles pojasnjuje, da topli napitki spodbujajo tvorbo sline, ki pomaga navlažiti in pomiriti razdraženo grlo, kar omogoča večje udobje med boleznijo.

Uporaba dekongestivov za lažje dihanje

Zamašen nos je eden najbolj nadležnih simptomov prehlada, saj lahko močno vpliva na kakovost spanja. Profesor Eccles svetuje uporabo nosnih dekongestivov, ki vsebujejo oksimetazolin ali ksilometazolin. Ti učinkovito odmašijo nosne poti in omogočijo lažje dihanje, kar pripomore k bolj kakovostnemu počitku. Vendar opozarja, da se teh sprejev ne sme uporabljati več kot tri zaporedne dni, saj lahko dolgotrajna uporaba povzroči "povratno zamašitev" nosu, kar simptome le še poslabša, piše Daily Mail.

Vitamini in prehranska dopolnila

Pri preprečevanju prehladov in skrajšanju njihovega trajanja lahko pomagajo tudi nekateri vitamini in minerali, ki krepijo imunski sistem. Najbolj pogosto priporočeni dodatki so cink, vitamin C in vitamin D.

1. Cink: Ta mineral je važen za razvoj celic, ki sestavljajo imunski sistem. Raziskave so pokazale, da jemanje cinkovih dodatkov v majhnih odmerkih (10-40 mg na dan) v prvih dneh bolezni lahko skrajša trajanje prehlada za nekaj dni. Pomembno pa je, da ne pretiravate z odmerki, saj lahko prekomerno uživanje povzroči prebavne težave in oslabi imunski sistem.

2. Vitamin C: Čeprav vitamin C ne more preprečiti prehlada, nekatere raziskave nakazujejo, da lahko skrajša njegovo trajanje. Priporočena dnevna količina vitamina C je približno 40 mg, kar zlahka dobite iz enega kozarca sveže iztisnjenega pomarančnega soka. Raziskave iz leta 2016 so pokazale, da uživanje vitamina C v odmerku 200 mg na dan zmanjša resnost in trajanje simptomov.

3. Vitamin D: Ta vitamin je pomemben za normalno delovanje imunskega sistema in se običajno pridobiva z izpostavljenostjo sončni svetlobi ter z uživanjem hrane, kot so ribe, jajčni rumenjaki in rdeče meso. Med zimskimi meseci, ko primanjkuje sonca, se priporoča jemanje dodatkov z 10 mikrogrami vitamina D na dan, da se ohrani močan imunski sistem.

Preprečevanje okužbe

Najboljši način za preprečevanje prehlada je dosledno upoštevanje osnovnih higienskih pravil:

- Redno umivanje rok s toplo vodo in milom.

- Izogibanje deljenju osebnih predmetov, kot so brisače in kozarci.

- Izogibanje dotikanju obraza, zlasti oči in nosu, saj lahko virus vstopi v telo skozi sluznice.

Čeprav popolne zaščite pred prehladi ni, upoštevanje teh nasvetov zmanjša tveganje okužbe.

Kdaj razmisliti o prehranskih dopolnilih?

Čeprav prehranska dopolnila lahko prispevajo k hitrejšemu okrevanju, profesor Eccles opozarja, da ni treba posegati po dragih blagovnih znamkah. "Najdete lahko cenejša in enako učinkovita dopolnila v lokalni trgovini," svetuje. Preprosto jemanje vitamina D in C v ustreznih odmerkih ter dodajanje cinka v času prehlada je dovolj za optimalno delovanje imunskega sistema.

Kaj pa simptomi prehlada?

Prehlad se običajno kaže z naslednjimi simptomi:

- zamašen ali izcedek iz nosu,

- boleče grlo,

- glavobol,

- bolečine v mišicah,

- kašelj,

- kihanje,

- zvišana telesna temperatura,

- pritisk v ušesih in obrazu,

- izguba vonja in okusa.

Virus se lahko začne širiti že nekaj dni pred pojavom simptomov in traja vse do njihovega izginotja. Zato je poglavitno, da ostanete previdni, ko ste v stiku z drugimi, in tako zmanjšate tveganje prenosa okužbe.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija