PODNEBNE SPREMEMBE VPLIVAJO NA ČAS: Kako globalno segrevanje podaljšuje dolžino dneva?

Svet

Ugotovitve znanstvenikov kažejo, da človeško povzročene podnebne spremembe tako močno vplivajo na naš planet, da dejansko spreminjajo čas.

Taljenje polarnega ledu zaradi globalnega segrevanja spreminja hitrost vrtenja Zemlje in povečuje dolžino vsakega dne. Ta trend naj bi se v tem stoletju še pospešil, saj ljudje še naprej povzročajo onesnaževanje, ki segreva planet, piše v študiji, objavljeni v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences. Spremembe so majhne – gre za milisekunde na dan – vendar imajo v našem visoko tehnološkem, hiper povezanem svetu pomemben vpliv na računalniške sisteme, na katere se zanašamo, vključno z GPS-om.

Število ur, minut in sekund v vsakem dnevu na Zemlji je določeno s hitrostjo vrtenja Zemlje, na katero vpliva kompleksna mreža dejavnikov. Mednje spadajo procesi v tekočem jedru planeta, stalno taljenje velikih ledenikov po zadnji ledeni dobi in taljenje polarnega ledu zaradi podnebnih sprememb. Študija je pokazala, da taljenje polarnega ledu zaradi globalnega segrevanja povzroča, da se stopljena voda premika od polov proti ekvatorju. To spreminja obliko planeta – splošči ga na polih in povzroči, da se bolj izboči na sredini – kar upočasni njegovo vrtenje.

Skupina mednarodnih znanstvenikov je preučila 200-letno obdobje med letoma 1900 in 2100 ter uporabila opazovalne podatke in podnebne modele za razumevanje, kako so podnebne spremembe v preteklosti vplivale na dolžino dneva in kako bodo vplivale v prihodnosti. Ugotovili so, da se vpliv podnebnih sprememb na dolžino dneva znatno povečuje. Podnebne spremembe, ki so povzročile dvig morske gladine, so v 20. stoletju povzročile spremembe dolžine dneva med 0,3 in 1 milisekunde. V zadnjih dveh desetletjih pa so znanstveniki izračunali povečanje dolžine dneva za 1,33 milisekunde na stoletje, kar je "znatno več kot kadarkoli v 20. stoletju", piše v poročilu.

Če se onesnaževanje, ki segreva planet, nadaljuje, bi lahko podnebne spremembe do konca stoletja povečale dolžino dneva za 2,62 milisekunde, kar bi preseglo naravne vplive lune. Nekaj milisekund dodatnega časa na dan je morda neopazno za ljudi, vendar ima vpliv na tehnologijo. Precizno merjenje časa je ključnega pomena za GPS, ki ga uporabljajo vsi, ki imajo pametni telefon, pa tudi za druge komunikacijske in navigacijske sisteme.

Nekatere študije so predlagale povezavo med povečanjem dolžine dneva in povečanjem števila potresov. Vendar je ta povezava še vedno špekulativna in potrebne so dodatne raziskave. Nova študija zaključuje, da so podnebne spremembe zdaj drugi najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na dolžino dneva. To je trezen zaključek, ki poudarja, kako močno vplivamo na planet in njegovo vrtenje, piše CNN.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija