V Kopru se dogajajo zgodbe, ki zvenijo kot prizori iz grozljivih filmov. Poročali smo že o jutranjem srečanju s podgano v enem od stanovanj na Kozlovičevi ulici na Markovcu. A kot kaže, primer vdora podgane v stanovanje ni osamljen. V stanovanjskem bloku v istem naselju je tudi neka druga stanovalka doživela podobno izkušnjo in to že aprila lani, ko se je v svoji dnevni sobi v stanovanju, ki se nahaja v drugem nadstropju, znašla iz oči v oči s podgano. Kar sledi, ni zgolj osebna travma, temveč razgalitev sistema, ki se izogiba odgovornosti: od neodzivnih upravnikov, raztrganih obvestil, do tihega zatajevanja izvajanja ukrepov, ki bi morali biti samoumevni. Trenutki groze so v bralki pustil tesnobo, ne le zaradi svoje strašljivosti, pač še posebej zaradi dejstva, da se nihče ne čuti odgovornega za slabe higienske razmere, ki očitno vladajo na nekaterih mestnih območjih.
"Tisti večer sem se ob devetih zvečer se usedla na kavč v dnevni sobi po dolgem napornem dnevu in doživela šok. V dnevno sobo mi je iz balkona pritekla podgana. Skozi odprta balkonska vrata," pripoveduje bralka, ki živi v drugem nadstropju bloka na Kozlovičevi ulici v Kopru. "Ko sem jo zagledala, se mi je dobesedno dvignil utrip. Pričakuješ samo miren zaključek dneva, potem pa gledaš iz oči v oči podgani v lastni dnevni sobi," opisuje pretreseno.
Ob dogodku, ki bi marsikoga ohromil, je zbrala pogum in ukrepala. "Podgana se je umaknila pod kavč. Takoj sem zaprla vrata v kuhinjo in na hodnik. Zagrabila sem metlo. Začela sem prestavljati kavč, da bi jo spravila ven. Našla sem jo in spet sva si gledali v oči. In kot v filmu je tekla nazaj ven, čez balkon. Neverjetna sreča, da se je umaknila spet ven," pripoveduje.
Odhod podgane ni pomenil konec zgodbe, pravi začetek se je šele začel
Takoj naslednji dan je napisala obvestilo o prisotnosti podgan v bloku ter ga prilepila na oglasno desko, da bi tudi drugi stanovalci bili s tem seznanjeni in bi lahko ukrepali. Rezultat? "List je bil strgan in vržen v smeti. To ni bil vandalizem. To je bila odločitev s strani stanovalca, ki je član nadzornega odbora in si jemlje pravico odločati, kaj sme biti objavljeno na oglasni deski in kaj ne. Ne samo, da sem bila priča podgani v dnevni sobi, zdaj sem bila še utišana kot človek, ki potrebuje pomoč. Ljudje, ki bi morali skrbeti za skupno dobro, pa izbirajo drugačne metode. Očitno ne smeš niti na oglasno desko napisati obvestilo, brez da ti ga nekdo strga. Gre za osnovno človeško spoštovanje."
S strani člana nadzornega odbora, ji je bil posredovan kontakt Habita Koper, številka pa je bila neodzivna. Zato je poklicala Habit Velenje, kjer so ji posredovali pravilne podatke. Sledil je obisk predstavnika podjetja, ki za Habit d.o.o. izvaja storitve deratizacije. "Prinesel je vabe in jih namestil na balkon in to je bilo vse. Nisem bila obveščena, da bi bila deratizacija za tem dogodkom opravljena v celem stanovanjskem bloku," navaja.
Je bila po obvestilu o prisotnosti podgan izvedena deratizacija?
"Kupila sem mišelovko, v katero se je ujela podgana, seveda ne nujno, da je bila ista. Nakar sem pisala upravniku, naj poskrbi za odstranitev podgane na mojem balkonu, vendar z njihove strani ni bilo odgovora. Zato sem kontaktirala pooblaščenega izvajalca deratizacije, ki izvaja to za Marjetico Koper, podjetje Radit, in ti so mišelovko s podgano odstranili," še pove. "Mislim, da se deratizacija blokov ne opravlja skladno z zakomom. Na položnicah ni bilo nobenega zneska, ki bi to dokazoval. Vse kaže na to, da se problem prisotnosti podgan enostavno ignorira," je prepričana.
"V pritličju imajo stanovalci vrtove, soseda spodaj jih je tudi videla. Tudi gnezdo podgan so imeli v enem stanovanju v sosednjem bloku in so morali razbijati kopalnico," pripoveduje. "Podgane se zadržujejo tudi v bližnjih smetnjakih nasproti stanovanjskih blokov. Otroke imamo, živali. To je skupni problem in mora se ga rešiti. To ni več zgodba o higieni - to je zgodba o ignoranci. Vsi hodimo mimo smetnakov, vsi vidimo, kaj se dogaja, ampak vsi molčijo. Upravnik Habit je na vprašanja stanovalcev neodziven. Odgovor dobimo šele, ko se vključijo razne inšpekcije. Prej pa molk. Sistem te sili, da greš do skrajnosti, da se kaj zgodi," razočarano pove.
Ko sistem zataji
Stanovalki se je konec lanskega septembra ponovno na balkonu pojavila podgana. Zgodba se je ponovila. "Takoj sem poklicala podjetje, ki opravlja deratizacijo za Habit, spet mi je prinesel vabe na balkon in ponovno nisem zasledila nikjer obvestila, da bi se izvajala deratizacija v bloku. Glede na to, da se mi je to že drugič pojavilo, sem obenem obvestila MOK, Marjetico Koper in zdravstveni inšpektorat, kaj se dogaja; slednji mi je odgovoril, da bodo zadevo sprejeli v obravnavo in ravnali skladno z zakonom, drugega odgovora z njihove strani nisem dobila," še pove.
"Z MOK so me obvestili, da se deratizacija opravlja do štirikrat letno in da pričakujejo, da upravnik sodeluje v tem časovem obdobju, ker v nasprotnem primeru deratizacija ni učinkovita. A sprašujem se, katera inštitucija nadzoruje upravnika? Ta mora poskrbeti za preventivo, da podgana ne pride v stanovanja, ne pa da reagira, ko je takšen primer že prijavljen. Ali poteka nadzor po zakonu ali pa ukrepa šele, ko dobi klic stanovalca in je že prepozno?" se sprašuje stanovalka.