V izolski Podestatovi palači so danes predstavili projekt Revert, v sklopu katerega so nekdanjo občinsko palačo statično sanirali, zdaj pa začenjajo nove projekte, za katere imajo zagotovljenih že večino sredstev od predvidenih dveh milijonov evrov. V projektu, nad katerim bdi izolska občina, so poskrbeli tudi za nove turistične produkte.
PODESTATOVA PALAČA SE PREBUJA: Zaključen je prvi del obnove (FOTO)
Izola
Direktor Javnega zavoda za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte občine Izola Iztok Škerlič je povedal, da je bila prva faza, v katero sta bili umeščena statična sanacija stavbe in umestitev v turistično ponudbo Izole, ocenjena na 600.000 evrov. Dobro polovico sredstev so pridobili iz načrta za okrevanje in odpornost Evropske unije, ostalo je dodala izolska občina.
Med obnovo pa so uspeli pridobiti tudi dodatna finančna sredstva, je še pojasnil Škerlič. Ta so prišla z naslova čezmejnega sodelovanja Italija-Slovenija, z njimi pa zdaj nameravajo urediti samostojno infotočko čezmejnega literarnega turizma na temo Danteja Alighierija, ki bo delovala v sklopu objekta. Kandidirali so tudi za finančna sredstva ministrstva za kulturo in potencialnega čezmejnega sodelovanja s Hrvaško. Kot je ocenil Škerlič, tudi s tem sicer ne bodo pokrili vseh stroškov obnove, se pa bodo končni oceni precej približali.
Direktor Turističnega združenja Izola Dean Kocjančič je pojasnil, da bodo Podestatovo palačo vključili v več projektov, ki jih pripravljajo. Med drugim je izpostavil degustacije oljčnih olj in vin, novo interpretacijo kulturne dediščine v sklopu nadgradnje pustolovske igre Pozabljena izolska skrivnost, kjer bo omenjena palača odigrala veliko vlogo, prav tako pa bo Podestatova palača na voljo tudi za vodene oglede.
V sklopu projekta Revert septembra letos sicer organizirajo tudi že tradicionalne Dneve beneške kulinarike, ki jih bodo letos razširili na vse občine slovenske Istre.
Podestatova palača, ki je več stoletij služila kot sedež mestne oblasti, je sicer na odlični lokaciji ob mandraču, po navedbah izolske občine pa je bila v pisnih virih omenjena že leta 1253. Današnji baročni videz je dobila v 17. stoletju.
Med gradbenimi deli, ki so trajala od aprila lani, so odstranili predelne stene v pritličju in delno tudi strop, izvedli so tudi globoko temeljenje z mikropiloti in utrdili kamnite zidove. Ob tem so postavili jekleno konstrukcijo, ki podpira lesen strop med pritličjem in prvim nadstropjem. Tudi leseno konstrukcijo so obnovili; dotrajane tramove in deske so zamenjali ter neoporečne vrnili v stavbo.
V času gradbenih del so izvedli tudi obsežna arheološka izkopavanja, s katerimi so med drugim odkrili izvirni srednjeveški tlak nekdanje uličice med palačo in cerkvijo Marije Alietske, strokovnjaki piranske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine pa so odkrili novo stensko poslikavo v prvem nadstropju. Po prvih ocenah ta ponazarja lik Marije z detetom, za več podatkov pa bo treba fresko natančneje preučiti.