Po kritikah na račun omejene komunikacije med predstavniki vlade in mediji v času epidemije so v Uradu vlade za komuniciranje prešli na nov način organizacije izjav za medije, vanje bo vključen moderator, ki bo bral novinarska vprašanja. V Društvu novinarjev Slovenije so to potezo ocenili kot korak naprej, je pa še ne vidijo kot idealne.
PO KRITIKAH POPOLNE 'UKINITVE' NOVINARJEV: Vlada vpeljuje moderatorja
Slovenija
V Uradu vlade za komuniciranje (Ukom) so se tako skupaj s Televizijo Slovenija dogovorili o moderatorju, ki bo v času izjav vlade sprejemal vprašanja novinarjev in jih v živo zastavljal govorcem. V vladi so se za takšen korak odločili, potem ko so se v javnosti pojavile kritike na petkovo odločitev, da bodo redne izjave v novinarskem središču vlade potekale brez prisotnosti novinarjev. Tedaj so pojasnili, da želijo s čim bolj zmanjšati možnost okužb z novim koronavirusom. Vendar pa so v Društvu novinarjev Slovenije (DNS) ocenili, da gre kljub resnosti trenutne situacije za nesorazmeren in restriktiven ukrep.
Obenem so opozorili, da je popolni suspenz novinarjev nevarna stvar. "Če bodo novinarji morali zastavljati vprašanja vnaprej, ne bodo imeli možnosti reakcije na odgovore s podvprašanji. Ravno v teh časih, ko ljudje ostajajo doma, so mediji njihovo okno v svet," so opozorili.
Ob izraženih pomislekih so na vladi začeli iskati način, da bi bilo delo novinarjev čim manj okrnjeno, hkrati pa bi še vedno zasledovali osnovno smernico, torej varovanje pred okužbo. Novinarji lahko tako od danes naprej vprašanja za novinarsko konferenco postavljajo prek spletne pošte. Poslana vprašanja bodo v času izjave prebrana iz studia TV Slovenija. V Ukomu ob tem predlagajo, da novinarji vprašanja postavljajo do konca izjav vladnega govorca. Da bi na vladi zagotovili nepristranskost pri izboru in vrstnem redu vprašanj, se bodo novinarji dnevno izmenjevali pri zastavljanju vprašanj.
Kot so zapisali v DNS, je Ukom s to odločitvijo delno prisluhnil njihovim pozivom, da omogočijo prisotnost novinarjev na izjavah vlade. Ocenjujejo jo kot korak naprej, a še vedno ne kot idealno. "V društvu se zavzemamo za možnost neposrednega spraševanja govorcev v večji dvorani ali po videokonferenčnih kanalih. Tudi tako bi namreč lahko odgovorno spoštovali preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja okužb," predlagajo na društvu. Na Ukomu so se obenem odločili, da bodo prešli na ustaljene termine izjav v novinarskem središču, z namenom lajšanja dela novinarjev. Izjave se bodo tako praviloma začenjale vsak dan ob 11. in ob 17. uri, so danes še sporočili iz Ukoma.