Prodajalci sadja so vsako leto prisotni na istih lokacijah ob prometnih cestah, kljub številnim prijavam in opozorilom pa se zdi, da jim nihče nič ne more. Tokrat so šli še korak dlje – za postavitev stojnic so del jeklene varnostne ograje na odseku državne ceste Koper-Dragonja preprosto odrezali, kot kaže, s kotno brusilko ali podobnim orodjem. Zaradi poškodovanja državne lastnine je družba CPK d.d. pozvala, naj policija uvede preiskavo in poda kazensko ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja, Inšpektorat za infrastrukturo pa naj izvede izredni nadzor stanja poškodovane varnostne opreme.
OBCESTNI PRODAJALCI SADJA SO TOKRAT ŠLI ŠE DLJE: Ob cesti Koper-Dragonja poškodovali novo jekleno varnostno ograjo
Koper
V preteklih letih sta Direkcija RS za infrastrukturo in Inšpektorat RS za infrastrukturo, da bi preprečila prodajo sadja na nedovoljenih in za to dejavnost neprimernih površinah ob državnih cestah, sprejela več ukrepov, med drugim sta družbi CPK d.d. naložila zapiranje takšnih mest z nasipi oziroma odbojnimi ograjami. A tudi to, kot kaže zadnji primer, ne zaleže. Tako je bilo na državni cesti Gl-ll, odsek Koper-Dragonja poškodovanih 12 metrov varnostne ograje. Prodajalci naj bi za potrebe dostopa in postavitve stojnic odrezali del povsem nove jeklene varnostne ograje, ki je bila nameščena za izboljšanje prometne varnosti. Gre sicer za območje, kjer so prodajalci v preteklosti že opravljali svojo dejavnost.
"Poškodbo varnostne ograje smo v CPK d.d. zaznali ob rednem pregledu ceste, torej v jutranjih urah, 18. aprila 2025. Poškodovane je bilo kar 12 metrov odbojne ograje, ki smo jo morali odstraniti, tako da bo strošek ponovne postavitve ograje in same intervencije približno dobrih tisoč evrov. Ukrepali smo skladno z našimi pristojnostmi," so potrdili v družbi CPK. O tem so obvestili Direkcijo RS za infrastrukturo in podali prijavo na policijo. "Koncesijska pogodba, ki jo imamo sklenjeno z Direkcijo RS za infrastrukturo, nam nalaga, da zadevo prijavimo na Inšpektorat RS za infrastrukturo, kar smo tudi storili. Poleg omenjenega smo podali še ustno prijavo na policijo," so navedli.
Šlo naj bi za namerno poškodovanje državne lastnine in sum kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, hkrati pa tudi ogrožanje varnosti cestnega prometa. "Dejanje ni zgolj nevarno z vidika fizične prisotnosti prodajalcev tik ob prometnici, temveč neposredno zmanjšuje zaščitno funkcijo varnostne ograje, ki je namenjena preprečevanju zdrsov vozil s ceste in zaščiti udeležencev v prometu. Ograja je bila poškodovana na način, da je bila odrezana s kotno brusilko ali podobnim orodjem, kar nakazuje na zavestno in načrtovano dejanje," so zapisali v obvestilu Inšpektorata za infrastrukturo, ki smo ga pridobili v našem uredništvu.
Poleg nevarnosti za udeležence v prometu gre po njihovem mnenju tudi za škodo na infrastrukturi v lasti Direkcije RS za infrastrukturo, "s čimer je bila povzročena materialna škoda, za katero ocenjujemo, da bi morala biti sankcionirana skladno z veljavno zakonodajo," še navajajo.
Inšpektorat so pozvali, da policija uvede preiskavo v zvezi s poškodovanjem varnostne ograje in poda ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja ter da Inšpektorat opravi izredni nadzor nad stanjem varnostne opreme na odseku in ugotovi obseg škode. O dogodku je bila obveščena tudi Direkcija RS za infrastrukturo.
Inšpektorat za infrastrukturo smo zaprosili za pojasnila glede ukrepov, ki jih načrtujejo zoper obcestne prodajalce, oziroma ali načrtujejo spremembo pristopa, denimo v obliki večjih glob, odstranitve stojnic ali okrepljenega sodelovanja s policijo. Odgovore bomo objavili takoj po prejemu.