NOVEGA SEVA KORONAVIRUSA V SLOVENIJI ŠE NISO ZAZNALI: "Če bi virus neprestano mutiral, cepiva ne bi bila več učinkovita"

Slovenija

Pojav novega seva koronavirusa močno vznemirja javnost. Kot je za Odmeve povedal Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo, zelo hitro mutira in naj bi bil že prisoten v Italiji, Avstriji in na Hrvaškem. Pričakuje se ga tudi pri nas, a po besedah vladnega govorca Jelka Kacina, ga v Sloveniji še niso zaznali. Kot pravi Štrukelj, je nekoliko bolj virulenten, ni pa po boleznih hujši.

Borut Štrukelj

"Novega seva v Sloveniji še niso potrdili", je na današnji novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin.

Raziskovalci ves čas spremljajo razvoj virusa sars-cov-2 in je po zadnjih podatkih bilo zabeleženih že več kot 30 mutacij. Štrukelj poudarja, da to ni nič novega, saj gre za vrsto virusov, ki mutirajo hitreje.

"Problem, ki se trenutno kaže, je v tem, da je na površini samega virusa sedaj znanih devet mutacij in ena delecija, torej manjka ena aminokislina. Zoprna mutacija, to je zdaj južnoafriški sev, je pa to, da se nahaja mutacija točno tam, kjer se virus prime na površino človeške celice. Ker se na ta način močneje prime, se tudi močneje razmnožuje in je zato nekoliko bolj virulenten. Namreč, iz ene celice nastane nekaj tisoč ali nekaj deset tisoč virusov," razlaga Štrukelj.

Strokovnjaki upajo, da mutacija ne bo povzročila tistega, kar bi se bali. To je povezava z novimi cepivi. Kot pravi Štrukelj, nove tehnologije omogočajo izdelavo cepiva, v katero je dnevna mutacija že vključena in se na ta način lahko izdeluje nove in nove različice cepiv. Štrukelj zagotavlja, da bodo cepiva izdelovalca Pfizer prijela tudi še kakšno drugo mutacijo.

"Dolgo časa pa ne več," dodaja Štrukelj. "Če bi virus neprestano mutiral, bi prišlo do tega, da cepiva ne bi bila več učinkovita. Govorimo o klasičnih cepivih. Ker pa imamo nove tehnologije, lahko vsakič vgradimo mutacijo v tisti genetski zapis, ki ga potem vbrizgamo v človeško celico. Prepričani smo, da lahko obvladujemo te mutacije vsaj nekaj časa."

"Ta nova različica bi se lahko obnašala kot nova pandemija znotraj pandemije," je včeraj povedala Virginie Masserey, ki je na švicarskem ministrstvu za zdravje pristojna za nadzor nalezljivih bolezni. "To pomeni, da bi se lahko širila eksponentno in dodala nov val k obstoječemu valu," je pojasnila po poročanju tujih tiskovnih agencij.

Zato je zelo pomembno, da ljudje spoštujejo priporočene ukrepe, da bi zmanjšali število okužb, je pozvala Massereyeva. Če novega seva ne bodo mogli nadzorovati, bodo morali uvesti strožje ukrepe, je še posvarila.

V Švici so doslej potrdili 28 okužb z novim sevom novega koronavirusa, ki se širi hitreje od drugih doslej znanih. Vsi okuženi so se vrnili iz Združenega kraljestva ali pa so bili v stiku z nekom, ki se je vrnil od tam. Na Otoku so sicer ta sev tudi odkrili. Doslej so okužbo z njim potrdili v sedmih od 26 švicarskih kantonov.

Švica, ki ima 8,6 milijona prebivalcev, je bila sicer med prvimi evropskimi državami, kjer so začeli cepiti proti covidu-19. Doslej so prejeli 233.000 odmerkov cepiva, ki sta ga razvila Pfizer in BioNTech, do konca februarja pa naj bi jih imeli več kot 1,5 milijona. Na tamkajšnjem ministrstvu za zdravje so včeraj zagotovili, da bo vsakdo, ki se želi cepiti, cepljen do poletja, poročajo tuje agencije.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija